-

Magazynier : Sprawy zaściankowe, stare i nowe. Małżonek, nauczyciel akademicki.

Antysemityzm w środowisku Gazety wyborczej: czy izraelskie służby dyplomatyczne (i niedyplomatyczne) zajmą się nim?

Szok jest o tyle silny, że pośród jego szturmowych reprezentantów (owego antysemityzmu Gazety wyborczej) jest nie kto inny jak tylko Kostanty Julian Gebert, (ttp://wyborcza.pl/7,75968,24688894,bicie-judasza-w-pruchniku-ludobojstwo-zaczyna-sie-od-takich.html), ps. Dawid Warszawski, a więc ktoś, kto z racji swojej opozycyjnej, jakoby antykomunistycznej przeszłości (od 1976 działacz KOR, jednocześnie przeciwnik Solidarności, akredytowany jako niezależny dziennikarz przy Okrągłym Stole, członek Stow. Dziennikarzy Polskich do 1992) oraz pełnionych funkcji w przeszłości i dziś (założyciel i redaktor naczelny Midrasza, miesięcznika o tematyce żydowskiej do 2000, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych) powinien być orędownikiem pozytywnego wizerunku społeczności żydowskiej w Polsce i Europie. Zalinkowany tu artykuł wpisuje się w nurt najgorszej propagandy podżegającej do nienawiści. Zawiera również wiele przekłamań takich jak donos na mieszkańców Pruchnika, jakoby okładając Judasza kijami wznosili okrzyki "Za odszkowania!". Zapis filmowy tego dawnego obyczaju małopolskiego dokonany przez rzeszowskie Nowiny24 w 2009 r. sugeruje, iż pan Geberta i inni, którzy rozpowszechniali to ponure podejrzenie, dokonali jakiejś konfabulacji. Film ten został nagrany w 2009 r. w roku tzw. deklaracji terezińskiej, zobowiązującej kraje, w których dokonał się Holocaust do restytucji zagrabionego mienia żydowskiego. Dekalracja terezińska została podpisana 30 czerwca 2009 r., czyli 3 miesiące po Wielkanocy, ale przygotowanie propagandowe do roszczeń trwało w zasadzie cały czas. Trzeba zauważyć, że w nagraniu tym nie ma, żadnego momentu, w którym słychać byłoby okrzyki antysemickie. Być może okrzyki "Za odszkodowania!" nie mogły się pojawić z powodu tego, iż był to dopiero wstępny etap formułowania ustawy o odszkodowaniach, na którym słowo "odszkodowania" jeszcze się nie pojawiło. Ale nie ma tam żadnych innych okrzyków antyżydowskich:

 

Donosy dotyczące rzekomych manifestacji antysemityzmu w Pruchniku w roku 2019 infromują już o okrzykach "Za odszkodowania!". Wnioskuję zatem, że p. Gebert i inni publicyści piszący o tych ekscesach byli tam na miejscu i wszystko słyszeli, być może nawet nagrali, tylko sprzęt im się zepsuł i nagranie to jest już nie do otworzenia. To oczywiście złośliwa ironia z mojej strony. Istnieje bowiem krótkie nagranie z tegorocznego "sądu nad Judaszem", w którym żadne ani okrzyki "Za odszkodowania" ani inne elementy antyżydowskie nie pojawiają się: 

https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/w-pruchniku-judasz-mial-pejsy-w-tuliglowach-stringi-w-tyniowicach-porzadne-spodnie-w-koncu-wisial-przy-glownej-drodze,213,3645 

Więcej w zasadzie nie trzeba by p. Gebertem i innymi donosicielami takimi jak p. Hubert Lewkowicz, dziennikarz "Expressu jarosławskiego", świadkiem bezpośrednim tego wydarzenia, zajęła się Liga Anty-defamacyjna (Anti-Defamation League), najstarsza żydowska organizacja zajmująca się obroną dobrego imienia i dobrego wizerunku swego rodzimej środowiska. Próba wmówienia społeczności globalnej, że mamy tu do czynienia ze szkołą antysemityzmu i ludobójstwa, opiera się na powierzchownych sztampach, na powtarzanych do mdłości stereotypach dotyczących relacji między Polakami a Żydami, na kłamliwych stereotypach, próbujących podważyć świadectwa narażania własnego życia i życia bliskich przez ponad 6,5 tys. Polaków uznanych przez Yad Vashem za sprawiedliwych pośród narodów (Polaków ratujących Żydów przed mordem z rąk niemieckich) a także przez ok. 40 tys. tych, co do których Yad Vashem nie zdołało zebrać dokumentacji, a uczynili to Księża i świeccy związani ze wspólnotą Redemptorystów i toruńską Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej, upamiętniających ich poprzez ogromny trud związany z gromadzeniem świadectw i dokumentów. Mamy zatem ok. 46 tys. potwierdzonych niezwykle ryzykownych, obciążonych natychmiastową egzekucją, aktów ratowania Żydów przez Polaków w 99 % praktykujacych katolików. Również i sami Pruchniczanie twierdzą, iż w czasie niemieckiej okupacji Żydzi byli ukrywani przez okolicznych mieszkańców. Nie jest zatem przypadkiem, że reprezentanci propagandy nienawiści, zajmujący się wzniecaniem podziałów, a nawet aktów przemocy o charkterze politycznym, próbują owo świadectwo zagłuszyć. 

Jednocześnie tak jak pan Gebert popełniają karygodne błędy. Czy jest to nonszalancja czy fanatyzm, nie wiem. Dość, że utożsamienie kukły Judasza z Żydem przez p. Geberta oraz innych dziennikarzy denuncjujących obyczaje polskiej wsi jako antysemickie, samo w sobie niesie ładunek pogardy i nienawiści do Żydów. Nie mam żadnego logicznego wyjaśnienia tego procederu. Fakt jednak pozostaje faktem, że okładanie Judasza kijami nie jest w swej istocie potępniem społeczności żydowskiej. Jest natomiast potępieniem aktu zdrady dokonanego przez tę postać znaną wszystkim z ewangelicznej historii Boga-człowieka. Oznacza to, że p. Gebert i inni przedstawiciele lewicy chcieliby bardzo uczynić Judasza symbolem społeczności żydowskiej. Jest to przedsięwzięcie tyleż karkołomne co niebezpieczne. Przede wszystkim dla współczesnych Izraelitów, ich akceptacji przez społeczność międzynarodową, dla relacji polsko-żydowskich, ale również dla propagandystów, którzy usiłują przykleić do wizerunku społeczności żydowskiej facjatę zdrajców, złodziei, typów spod ciemnej gwiazdy. Wszyscy, którzy uważnie czytają Ewangelię, a nawet pobieżnie słuchają czytań mszalnych dotyczących Judasza, wiedzą, że jest on postacią tyleż tragiczną co patologiczną, która żadną miarą nie wpisuje się w etykę staro-hebrajską ani talmudyczną. Jest chciwcem i złodziejem, czyli zaprzeczeniem pobożnego Żyda zarówno w teologii starotestamentalnej jak i w Talmudzie. Wydanie zaś za 30 srebrników swojego Nauczyciela, podejrzanego o herezję, budzi niechęć i pogardę nawet pośród żydowskich kapłanów, którzy de facto przyjmą gotowość złożenia donosu przez Judasza, donosu wydającego w ich ręce Rabbiego z Nazaretu. 

Ludowa zabawa z okładaniem kijami kukły Judasza, podpaleniem jej i topieniem, choć daleka od pożądanej kultury religijnej, jest jednak potępieniem niewierności, nielojalności i skrajnego egoizmu, potępieniem prymitywnym, ale silnie przemawiających do wyobraźni. Ma ona funkcje pedagogiczne i społeczne, dotyczące wzmacniania poczucia solidarności w ramach lokalnej wpsólnoty. I również funkcje terapeutyczne. P. Gebert, absolwent psychologii UW, pracownik zespołu psychoterapeutycznego Synapsis, powinien to wiedzieć. No chyba że swoją wiedzę psychologiczną wykorzystuje w innym celu, np. w celu manipulacji ludzkimi emocjami. A to wtedy przepraszam. Ale od takiej psychologii wolę trzymać się z daleka. Zwłaszcza jeśli przekracza ona granicę przemocy przeciw niezależności ludzkich umysłow. Manipulacja taka jest albowiem aktem intelektualnej przemocy.

Wypadałoby natomiast by społeczność żydowska przemyślała kwestię sankcji prawnych wobec propagandystów podszywających się pod kulturową wspólnotę żydowską, zniekształacjących jej wizerunek poprzez próby połączenia go z historycznymi postaciami reprezentującymi zło i patologię. Osoby zniesławiające tym sposobem żydowską wspólnotę zasługują conajmniej na publiczne potępienie.  

Ps. (28.04) Właśnie znalazłem nagranie palenia Judasza z tego roku: https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/w-pruchniku-judasz-mial-pejsy-w-tuliglowach-stringi-w-tyniowicach-porzadne-spodnie-w-koncu-wisial-przy-glownej-drodze,213,3645 

Tam również nie ma żadnych okrzyków "Za odszkodowania!", ani innych antysemityzmów. Za to filmik kończy się oświadczeniem Światowego Kongresu Żydów, wyrażające protest przeciw temu "aktowi antysemityzmu" i ubolewanie nad nim. Prowokacja powiodła się. Organizacje żydowskie, a przynajmniej niektórzy z ich funkcjonariuszy uwierzyli, w to, że Judasz jest symbolem ich społeczności. Czy jest sposób na tę niedorzeczność? 

 

 

 tagi: konstanty gebert  antysemityzm wyborczej  antysemityzm lewicy  topienie judasza 

Magazynier
27 kwietnia 2019 20:46
64     1782    10 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Maryla-Sztajer @Magazynier
27 kwietnia 2019 21:15

Ładnie  :))

.

 

zaloguj się by móc komentować


Zawierucha @Magazynier
27 kwietnia 2019 22:09

Świetne! Pan Michalkiewicz chyba przegapił ten temat ...i lepiej by też nie ujął.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Magazynier
27 kwietnia 2019 22:46

O kurcze! Stałem się uczniem Michalkiewicza. 

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @Magazynier
27 kwietnia 2019 22:52

Plus, naturalnie. 

Co tu gadać... Ogólna paranoja łajdackich idiotów i idiotów równie łajdackich, acz usłużnych i zdradzieckich. Takich w Polszcze zwie się judaszami.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Magazynier
27 kwietnia 2019 22:55

Jest coś na rzeczy. A zatem nie Dawid Warszawski ale Judasz Warszawski. 

zaloguj się by móc komentować

Paris @Magazynier
27 kwietnia 2019 22:59

Swietny wpis...

... i jeszcze swietniejsza uwaga  !!!  

Rzeczywiscie, ze temu wyjatkowemu, czerwonemu sk****synowi  i  "judaszowemu propagandyscie"  GW przydaloby sie aby wspolnota zydowska i nie tylko zydowska wreszcie porzadnie przytarla nosa za to jego  NOTORYCZNE  JUDZENIE  !!! 

zaloguj się by móc komentować


Paris @Paris 27 kwietnia 2019 22:59
27 kwietnia 2019 23:10

Przy okazji rozdmuchanej merdialnie ustawki w Pruchniku...

... ze wszechmiar slusznej i potrzebnej pokazal sie z jak najbardziej skandalicznej "reakcji" mOnister Brudzinski  "miszcz cietej riposty"...

... jego "reakcja"  byla obrzydliwa i calkowicie go uniewazniajaca... tego detego, przyszlego kandydata na €posla  !!!  Nie daj Boze aby narod na tego Judasza zaglosowal  !!!

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Zawierucha 27 kwietnia 2019 23:04
27 kwietnia 2019 23:46

Ależ skąd! Nie te częstotliwości, nie te rewiry.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Paris 27 kwietnia 2019 23:10
27 kwietnia 2019 23:48

W tej kwestii zachowuję zdanię odrębne. Brudziński musi z powodu presji. Gebert musi bo chce, bo wybrał wrogość wobec Kościoła i profesję propagandysty. Dwa różne przymusy.  

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Magazynier
28 kwietnia 2019 05:57

votum separatum

"Oznacza to, że p. Gebert i inni przedstawiciele lewicy chcieliby bardzo uczynić Judasza symbolem społeczności żydowskiej.".

Uważają, ze Judasz jako prawowiewrny judaista spełnił swój obowiązek. Bo skoro uważają, ze Sanhedryn słusznie skazał na śmierć Jezusa Nazarejczyka i wymógł wykopnanioe takiego wyroku na rzymskim namiestniku Judei, , to konsekwentnie nie mogą potępiać postępku Judasza.

PS

Poza wszystkim motywacje Judasza  nie były aż tak prymitywne. Raczej chciał wymusić na Mesjaszu zdecydowaną reakcję w obliczu zagrożenia pojmaniem, niż  powodem było to, że był "chciwcem i złodziejem:. Raczej Judasz pozostawał  pod wpływem idei zelotów i dążył do  czynnej walki z okupacją rzymską.  A skoro Mesjasz pokazał, że może czynić rozmaite cuda, to zdaniem Judasza powiniem te cuda wykorzystać także w tym celu. Wykombinował więc, że  trzeba  postawić Jezusa w sytuacji zero-jedynkowej, wówczas będzie musial wybrać to, co dla Judasza było oczywiste. Raczej nie zakładał, ze jakikolwiek przywódca dobrowolnie pójdzie na śmierć. A prawdopodobnie w ogóle nie brał pod uwagę znanego nam z Ewangelii  finału sprawy.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Greenwatcher @Magazynier
28 kwietnia 2019 07:05

Znakomite. B. dziękuję. Ten rozmiar zacietrzewnienia i nienawiści do ludzi nie jest ludzki. 

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @Greenwatcher 28 kwietnia 2019 07:05
28 kwietnia 2019 08:27

Tymczasem w krajach wolnych od antysemityzmu ,gdzie nie biją Judasza..:

''W sobotę, w ostatnim dniu żydowskiej Paschy doszło do strzelaniny w chasydzkiej synagodze Chabad-Lubawicz w Poway - 32 km na północ od San Diego. W jej wyniku rany odniosło 4 osoby. Jedna z nich zmarła w szpitalu.''

'' 46-letni Robert Bowers, "wtargnął wtedy do synagogi w Pittsburghu, krzycząc "wszyscy Żydzi muszą zginąć", po czym otworzył ogień do wiernych zgromadzonych w świątyni na modlitwie z okazji szabasu.Zginęło 11 osób''

 

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @stanislaw-orda 28 kwietnia 2019 05:57
28 kwietnia 2019 09:06

A jednak nie. Ponieważ motywacja Judasza jest wyraźnie opisana w Ewangeliach. Należy on do tych którzy zwątpili w Jezusa jako Mesjasza, po wygłoszeniu przez niego mowy Eucharystycznej, przedstawiającej Go jako chleb żywy (J 6:22-71, fragment ten kończy się odnośnikiem do zdrady Judasza). Brak wiary, rozczarowanie sprawia, iż zaczyna on podchodzić cynicznie do Jezusa i jego grupy, biorą w nim górę właśnie namiętności prymitywne i prymitywny egoizm. 

zaloguj się by móc komentować


Magazynier @Greenwatcher 28 kwietnia 2019 07:05
28 kwietnia 2019 09:08

Inspiracje mogą być nieludzkie, ale jednak czynią to ludzie.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @Magazynier
28 kwietnia 2019 12:57

Kościo Gebert jest rabinem i w tej gazecie wyborczej jako Dawid Warszawski zażądał zakazu "tradycji ludowej poniewierania Judasza" ale także zakazu wieszania Hamana w święto Purim czy jak tam ono się nazywa. Cała akcja w Pruchniku wygląda na ustawkę. Przekonuje mnie o tym rzekomy okrzyk dzieci "katolickich" z Pruchnika , które w Wielki Piątek po wrzuceniu worka z napisem "JUdasz" do rzeki miały krzyczeć (wg niejakiego Huberta Lewkowicza, który to nagrywał pracowicie) "jak fajnie a teraz można piec kiełbaski".  W Pruchniku na Podkarpaciu w sercu ciemnogrodu katolickiego "dziennikarz Lewkowicz" usłyszał okrzyki katolickich dzieci w Wielki Piątek o zamiarze "pieczenia kiełbasek".

W tym momencie nie ma dla mnie znaczenia, "co dla kogo miał symbolizować Judasz". 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @pink-panther 28 kwietnia 2019 12:57
28 kwietnia 2019 13:05

ten "rabin" walczy jak może aby go środowsiko do kasy dopuściło, bo zaszczytu w tych rewirach nie dostąpił, obstawił taki model wejścia do gry i marzy aby go doceniono, takich jak on to wszyscy maja w d...

zaloguj się by móc komentować

qwerty @pink-panther 28 kwietnia 2019 12:57
28 kwietnia 2019 13:08

w tych środowiskach wielu marzy o byciu 'demuirgami' tj. autorami scenariuszy i reżyserami wydarzeń oraz kreatorami podstaw rządzenia innymi;- no i zawsze w tle jest ofensywa na cudzą kasę

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Greenwatcher 28 kwietnia 2019 07:05
28 kwietnia 2019 13:09

to jest wzorcowy przykład obłąkania albo lepiej opętania

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @pink-panther 28 kwietnia 2019 12:57
28 kwietnia 2019 13:18

Ale gdzie te nagarania Lewkowicza można znaleźć? Ja nie znalazłem. Konkluduję zatem, że ich nie ma. "Jak fajnie teraz można piec kiełbaski" można równie dobrze nagrać w czasie grilla na działce. Czegoś tu za dużo potencjalności i konfabulacji. Czyżby zatem mamy nową formę propagandową: ustawka, która się nie odbyła.

To tak jak z tą wybitą szybą w samochodzie. "Panie, szybę panu wybili w samochodzie." "O, dziękuję, ... Ale, ale chyba pan pomylił samochody? Moje szyby są całe." "No wiesz pan, zawsze mogo wybić te szyby. 200 zet się należy." "Za co?" "Za pogadankie!"

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @qwerty 28 kwietnia 2019 13:05
28 kwietnia 2019 13:19

Ciągnie się za  nim tatko - sowiecki szpieg w USA , ujawniony i wyrzucony stamtąd na podstawie złamanych szyfrów  z Venona. Szpiegiem  był sowieckim ale wybrał na "uchodźtwo" niestety PRL i teraz produkuje się tu w różnych rolach (ale zawsze antypolskich) jego synio rabin Kościo Gebert.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @pink-panther 28 kwietnia 2019 12:57
28 kwietnia 2019 13:20

No właśnie i na dodatek jeszcze te kiebłaski w Wielki Piątek. Rewolucjoniści czegoś niedoinformowani w temaci obyczajów katolickich.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @qwerty 28 kwietnia 2019 13:08
28 kwietnia 2019 13:21

No właśnie. Skoro widać taką ustawkę i 300 mld USD w tle, to gazownia na horyzoncie musi się pojawić, bo też się chcą załapać na 'konfitury".

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @qwerty 28 kwietnia 2019 13:08
28 kwietnia 2019 13:24

Ale co, do pierwszego mu nie starczy? Czy musi czegoś koniecznie jeździć na wakacje na wyspy Hulagula?

Ja bym raczej zgadywał ten komplekst demiurga.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @Magazynier 28 kwietnia 2019 13:20
28 kwietnia 2019 13:25

W tych okolicznościach przyrody ktoś powinien przesłuchać redaktora Huberta Lewkowicza, skąd on się dowiedział w dalekim Przemyślu ( a może Jarosławiu) skąd on się dowiedział o planowanej inscenizacji "topienia Judasza", bo przez 10 lat nikt tego nie organizował. W Wielki Piątek jest mnóstwo roboty i nie ma czasu na wygłupy. Pytanie KIM jest pan Lewkowicz albo pomocnicze pytanie KTO mu zlecił nakręcenie pełnego filmu o tym mało ważnym wydarzeniu prowincjonalnym - staje się kluczowe. Coś jak "Wafel-SS" w lesie liściastym" i "polscy neo-naziści" oraz TVN.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @pink-panther 28 kwietnia 2019 13:21
28 kwietnia 2019 13:27

No tak. To jest typowy demiurgizm w stylu prestigitatora odpustowego. Sto złotych z kapelusza via portfel tego gościa którego obstąpiło trzech w kratkowanych marynarkach.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @pink-panther 28 kwietnia 2019 13:25
28 kwietnia 2019 13:29

O przepraszam, to był torcik-SS bez popitki. Las liściasty i Tvn, to się zgadza.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @pink-panther 28 kwietnia 2019 13:25
28 kwietnia 2019 13:31

Dowiedział się, bo sam zabulił za zlecenie. Jak nie ma grupy terrorystycznej, to trzeba ją stworzyć. ABC prowokatora.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Magazynier 28 kwietnia 2019 09:06
28 kwietnia 2019 14:39

W judaiźmie istniała  koncepcja dwóch mesjaszów.

Jeden to  król-wódz, któy  w trakcie swojej misji   miał wyzwolić  Lud Przymierza od obcej dominacji (de facto zamienic ten lud rolami ), a  ten drugi był eschatologicznie związany z przemianą wewnetrzną człowieka i jego sposobem życia, rozumieniem Boga i bliźniego.

Do momentu  Zmartwychwstania ten drugi aspekt mało kto rozumiał, a i długie dziesiątki lat  potem było  niewiele lepiej.
Chrześcijaństwo, od czasu Zmartwychwstania do zwycięstwa w ramach Imperium Romanum, potrzebowało  prawie czterech stuleci oraz  ofiary z życia tysięcy swoich wyznawców.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @stanislaw-orda 28 kwietnia 2019 14:39
28 kwietnia 2019 15:02

Wszystko prawda, ale to nie zmienia podstawowych faktów dotyczących Judasza chciwca i złodzieja, który być może takim był przed zwątpieniem w Mistrza, a na pewno się stał po zwątpieniu, po eucharystycznej mowie Zbawcy.  

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Magazynier 28 kwietnia 2019 15:02
28 kwietnia 2019 15:03

przed zwątpieniem, to znaczy zanim spotkał Mesjasza. Przez jakiś czas miał motywację by chciwość powstrzymywać. Ale w końcu brak wiary osłabił tę motywację. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Magazynier 28 kwietnia 2019 15:03
28 kwietnia 2019 15:10

To jest rozmowa na inną okazję. Dodam jedynmie, że podtrzymuję swoje zdanie w przedmiotowej kwestii.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Magazynier
28 kwietnia 2019 18:21

Gospodarz narobił mi smaków a lektura w sieci skończyła się na zdaniach, gdzie mowa o Hamanie. Powieszono dziada.

Dalej mogło być tylko barwniej. Ważyły się na szali tradycja sprzed tysiącleci wobec tradycji sprzed kilku stuleci. Tak wywnioskowałem z dymku unoszącego się znad napisu "wrzuć monetę".  Kto tu górą? Akrobatyka słów i znaków przystankowych.

A momenty z protezami cyfrowymi były? Np takie królewskie "28" to nadal wg mojego skromnego osądu awatar boskiej dyskoteki '88'.

Czy początkowe postawienie tłustej kropeczki nad "i" nie należy odczytać jako pokłon przed tzw 'globalnym cenzorem' ? No przecież coś tam mogło być na tym Podhalu szeptane, powiedziane, skandowane? Doszło do dekapitacji kukły a ostre uzbrojone oko.press było widziało i przekazało dalej. A Hamanowi było się tylko zawisło?

W sieci pojawił się uszczypliwy koment pod adresem WJC, tego wszystko wiedzącego 'globalnego cenzora', który pono zamierza zabronić wielkanocny rytuał z XVIII wieku w Polsce. Koklusz w globalnej wiosce?

 

[Les #Polonais devraient supprimer un rituel de #Pâque remontant au 18e siècle, le #Congrès_juif_mondial, c'est-à-dire le censeur universel, ayant jugé qu'il avait un parfum pas trop favorable. La shoah les aura rendus d'une sensibilité exacerbée.]

zaloguj się by móc komentować

Paris @Magazynier 27 kwietnia 2019 23:48
28 kwietnia 2019 18:38

OK...

... odkad  Brudzinski awansowal do "lepszej zmiany"  bankstera Morawieckiego - automatycznie zaczal  "duzo musiec", a wiadomo powszechnie, ze nadgorliwosc gorsza jest od faszyzmu  !!!

Tak czy owak  NIC  nie tlumaczy jego skandalicznej "reakcji"  na deta ustawke z Pruchnika. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Paris 28 kwietnia 2019 18:38
28 kwietnia 2019 18:48

Na a co? Miał powiedzieć, że wtyczki organizacji są również w Pruchniku i nadały robotę propagandową? Wszak nie uchodzi, nie uchodzi.

zaloguj się by móc komentować

Paris @pink-panther 28 kwietnia 2019 12:57
28 kwietnia 2019 18:50

Oczywiscie, ze to ustawka...

... zalosna i zenujaco prymitywna... z  "zaplanowana oburzajaca reakcja"  nadgorliwcow - typu  Brudzinski... bp Markowski - jako "episkopat"... no i naturalnie "chwalebna reakcja" zaprzyjaznionej "redaktorki"  Appelbaum  z NY  !!!

Ale pomimo tych "staran"  grzana i deta ustawka  ZDECHLA...  co sie chwali.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @Magazynier 28 kwietnia 2019 13:29
28 kwietnia 2019 18:51

I kwiecień i deszcz. I kilku facetow z kręgu amatorów golonki z chrzanem i piwa. Ale na golonce słabo wyglądają wyrzeźbione swastyki:)))

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @Paris 28 kwietnia 2019 18:50
28 kwietnia 2019 18:53

Ustawka ustawką, ale ludzi "prekurator" przesłuchuje na serio. Jak powiedział "profesor" Michał Bilewicz, co wziął 2 miliony na badania nad polską gojowską nienawiścią - "my teraz  jesteśmy gospodarzami". Jak nie wierzyć profesorowi???? :)))

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @Magazynier 28 kwietnia 2019 13:31
28 kwietnia 2019 18:55

Po tych "kiełbaskach w Wielki Piątek" to mam naprawdę podejrzenie graniczące z pewnością, że "ktoś zabulił za zlecenie" i nawet biskup dał się wrobić w akcję.

zaloguj się by móc komentować

Paris @qwerty 28 kwietnia 2019 13:05
28 kwietnia 2019 18:57

Doceniaja go, doceniaja Qwerty...

... bez przerwy niezawodnie PLUJE  JADEM  ta DYZURNA moskowata swolocz w roznych telewizorach... wcale nie maja go w d****  !!!...  polegaja na nim jak na Zawiszy  !!!

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @saturn-9 28 kwietnia 2019 18:21
28 kwietnia 2019 18:59

A pejsy zauważyłeś? Bo ja nie. A one tam były. Co skłania mnie do zauważenia innej numerologii: 10 lat przerwy między jednym sądem nad Judaszem a drugim, 400 w przybliżeniu lat przerwy między 17 wiecznym sądem a 21 wiecznym, 92 dni od sądu nad Judaszem w 2009 (10. 04 - Wielki Piątek) do deklaracji terezińskiej (30. 06), 3 dni (express) od od sądu nad Judaszem w 2019 (19. 04) do wydania oświadczenia WJC (21.04), 92 dni od sądu nad Judaszem w 2019 (19. 04) do 07. 07, którego to dnia zostanie podpisane ... no właśnie co? A może i będzie inna "numerologiczna" ilość dni do kolejnej odsłony w sprawie mienia bezspadkowego.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @pink-panther 28 kwietnia 2019 18:55
28 kwietnia 2019 19:01

I te pejsy. I ten kalendarz numerologiczny (odpowiedź moja do saturna-9).

zaloguj się by móc komentować

Paris @Magazynier 28 kwietnia 2019 18:48
28 kwietnia 2019 19:07

Mial wybor...

... mogl nie reagowac... i nic nie mowic  !!! 

To byla jego kompromitacja... nie pierwsza i nie ostatnia, zapewne.

zaloguj się by móc komentować

Paris @pink-panther 28 kwietnia 2019 18:53
28 kwietnia 2019 19:16

Zenujaca kompromitacja...

... tego calego "prekuratora" i tego calego, detego  "profesora"  !!!

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @saturn-9 28 kwietnia 2019 18:21
28 kwietnia 2019 19:22

a tymczasem, w Kaliforni, w synagodze strzelali bynajmniej nie do kukieł.

I nikt z dyuzurnych nie bije na larum.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Paris 28 kwietnia 2019 19:07
28 kwietnia 2019 22:23

No dobra! Ale niech pani powie co tam w Paryżu gadają o Notre Dame i Sacre Coer.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @stanislaw-orda 28 kwietnia 2019 19:22
28 kwietnia 2019 23:10

Bo oni tam nie wyssali tak jak Polacy co to oprócz innych pożytecznych przeciwciał wyssali też ten,no....

zaloguj się by móc komentować

Paris @Magazynier 28 kwietnia 2019 22:23
28 kwietnia 2019 23:25

Tak ogolnie...

... to bardzo niedobrze gada sie o ND.  Przez pierwsze 2 dni byl "szok", potem w miare ujawniania skandalicznej prawdy "szok" mijal... dzis pozostaje niechec wiekszosci Frankow do odbudowy katedry... i wrecz wrogosc do tego "pomyslu"  ZK, ktory jest podchwytywany przez tzw. opinie publiczna.  To sie zmienilo po ujawnieniu "regul" ubezpieczenia katedry w AXA, a takze po tym, kiedy wyszlo na jaw, ze "roboty renowacyjne katedry" i firmy jej dokonujace byly rowniez "ubezpieczone" w AXA  !!!

W tej chwili trwa "przeswietlanie" tego ubezpieczyciela i wychodza jakies wczesniejsze szwindle... oczywiscie wszystko to dzieje sie w internecie i jest zamilczane na wszelkie sposoby, ale stety zamilczec sie tej prawdy nie da.  Widzialam juz kilka przesmiewczych programow nt. "odbudowy" katedry,  wciskaja ciemnote, ze do "odbudowy katedry" wlaczy sie jakas  MITYCZNA "wspolnota europejska", a nawet "globalna swiatowa"... w co Franki nie wierza.  Wszystko to dzieje sie przy ogromnej krytyce Macron'a, ktorego  NIKT nie chce juz sluchac ani z nim dyskutowac... jednak merdialnia francuska na sile chce "uszczesliwiac" Frankow... w miedzyczasie jest "udoskonalane prawo",  np.  za wszelka cene chca podwyzszyc Frankom wiek emerytalny... jednoczesnie juz dzis zapowiadali, ze "protest ZK"  bedzie sie  zaostrzal.

O pozarach i wyburzeniach innych kosciolow zaczelo sie troche mowic oficjalnie, ale wiekszego wrazenia na Frankach to nie robi...

... dzis przez caly dzien Francja zyla niespodziewana przegrana PSG z Rennes... voila.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Magazynier 28 kwietnia 2019 13:18
29 kwietnia 2019 08:09

tak, to już opowieści wg zasady 'nie było ale mogło być' - i ten tok rozumowania jest wszczepiany w cały aparat państwa;- przykład: 'co prawda nie był właścicielem ale mógł być właścicielem to wg KC zapłata mu sie należy', 'Pan tam przebywał, zatem należy Pana traktować jak właściciela..' [to jest nowa forma nabywania własności 'przez przebywanie'], - to jest trend cywilizacyjny wszczepiany podczas edukacji kadr aparatu państwa, cel jest zawsze jeden 'cudza kasa' z przeznczeniem dla swoich

zaloguj się by móc komentować

qwerty @pink-panther 28 kwietnia 2019 13:19
29 kwietnia 2019 08:12

dlatego, nie przekroczy progów 'zaufania' dla środowisk z USA, walczy jak może i liczy, że aktywnościa zmaże 'hańbę' wobec tych co nie zapominają nigdy; przykład: afera Enronu - nie to, że skala monstrualna ale, że obrobiono 'swoich' i to był główny zarzut oraz powód do rozgoryczenia

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @qwerty 29 kwietnia 2019 08:09
29 kwietnia 2019 08:17

Mnie ostatnio  zadziwił stopień bezczelnosci w bełtaniu w mózgach w wykonaniu naszego wiceministra. Oto zadedykował on jakiś koncert muzyczny w celu "pomocy dla Wenezueli". Tej samej Wenezueli, na którą nasz najlepszy sojusznik zza Atlantyku nakłada od wielu miesięcy drakońskie sankcje, aby zmusić głodem Wenezuelczyków do zmiany nielubianej przez Waszyngton władzy. Jeśli to  nie są szczyty schizofrenii w wykonaniu naszych polityków, to zupełnie  nie wiem co mogloby nimi być.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Magazynier 28 kwietnia 2019 18:59
29 kwietnia 2019 11:17

Gospodarza poirytowałem? Jeżeli tak to sorry.

Niemniej pewne sprawy możemy ogarnąć i ocenić tylko po iwencie.

Dnia 7.7. jeszcze nie brałem pod uwage. Też niedziela jak dnia 30 czerwca. Ten namiar jak najbardziej ciekawi saturna. Deklaracja terezińska w roku 2009 dnia 30.6. ? A skoro tak to to nie był przypadek. Rozpisane na lata płotki do przeskoczenia.

Podeprę się cudzymi myślami: "Przesłanie czasu dowodzi, że wszystko ma głęboki sens i skierowane jest na określony cel, nawet gdy tego nie rozumiemy.

Słowa te odnoszą się do licznych historycznych czy też nie iwentów związanych z 9 Av. W bieżącym roku  będzie to 10/11 sierpnia. Warte zapamiętania.

zaloguj się by móc komentować

gerlach @pink-panther 28 kwietnia 2019 13:19
29 kwietnia 2019 12:23

@magazynier @qwerty

powojenne-typowo polskie-dylematy Kostusia;

Konstanty says;

WHEN, IN 1960, WE FIRST
TRAVELLED ABROAD AS A FAMILY,
WE WERE IN VIENNA, AND MY ELDER
SISTER WAS VERY HAPPY ABOUT A
PAIR OF SHOES SHE BOUGHT.
I BURST OUT IN TEARS BECAUSE
SHE PREFERS CAPITALIST SHOES TO
SOCIALIST SHOES.

 

I WAS BORN
AFTER THE WAR.
MY PARENTS WERE PRE-WAR
COMMUNISTS.
THE PRE-WAR QUALIFICATION IS
IMPORTANT, BECAUSE IT MEANT
THAT THEY MADE THEIR CHOICES AS
MISGUIDED IDEALISTS, AND NOT
CAREERISTS.
EVERYTHING THAT MATTERED WAS
CONNECTED TO COMMUNISTS.
A FRIEND OF THE FAMILY STILL
REMEMBERS HOW AT THE AGE OF 6,
I WAS TERRIBLY WORRIED THAT
DE GAULLE WILL ALLOW THE
AMERICANS TO SET UP BASES IN
THE SAHARA.

THAT WAS A PERSONAL WORRY OF
MINE, OKAY?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @stanislaw-orda 29 kwietnia 2019 08:17
29 kwietnia 2019 15:48

miało być: wicepremiera od kultury ,

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gerlach 29 kwietnia 2019 12:23
29 kwietnia 2019 17:32

Okay, Constantine! Just load up your antivamipre gun-pen and keep pluging those antisemitic orcs. 

 

zaloguj się by móc komentować


gerlach @Magazynier 29 kwietnia 2019 17:32
30 kwietnia 2019 15:03

Wywiad sprzed paru miesięcy, ale sprawa zawsze aktualna. Agnieszka Holland dla wysokich obcasów: „Problem zaangażowania części pokolenia moich rodziców w komunizm jest tak złożony, że powinniśmy o tym zrobić całą rozmowę. Miało na to wpływ i uwiedzenie ideą sprawiedliwości społecznej, i rozczarowanie Polską okresu międzywojennego, która nie stała się ojczyzną szklanych domów. Demokracja była kulawa, rosły autorytaryzm i nieudolność rządzących, a z drugiej strony pojawiło się wykluczenie inaczej myślących, prześladowanie mniejszości. Młodzież pochodzenia żydowskiego na co dzień była prześladowana i odtrącona (pałowanie, getta ławkowe, numerus clausus, ekscesy Młodzieży Wszechpolskiej). Nic dziwnego, że szukali miejsca w szeregach partii, która głosiła równość wszystkich ras i dawała wykluczonym poczucie wspólnoty. Do tego doszedł - najważniejszy - szok faszyzmu i strach przed nim. Bezradność Europy, poczucie końca epoki. Nie chciałabym, aby to zabrzmiało jak usprawiedliwienie, ale trudno oceniać wybory moich rodziców bez uwzględnienia kontekstu historycznego... Dla wielu z nich nie było innej alternatywy dla faszyzmu” Żeby wydobyć z tego cytaciku całą słodycz, spróbujmy sobie wyobrazić jazgot, który wzbudziłaby na przykład taka (w zarysie) wypowiedź: "problem zaangażowania mojego dziadka w ONR jest zbyt złożony, by zawrzeć to w kilku słowach. Miało na to swój wpływ i szacunek dla idei patriotycznej, i rozczarowanie Polską okresu międzywojennego, która nie stała się ojczyzną szklanych domów. Demokracja była kulawa, rosły bałagan i nieudolność rządzących. Przecież nikt nie może zaprzeczyć, że istniała dywersja kominternu, że była ona wymierzona przeciwko świeżo odzyskanemu Państwu Polskiemu, no i że większość działaczy komunistycznych to jednak byli Żydzi... Oczywiście, bicie wszystkich Żydów to była przesada, nie chciałbym, żeby to zabrzmiało jak usparwiedliwienie, ale nie można oceniać ówczesnych wyborów w oderwaniu od historycznego kontekstu. Dla tego pokolenia nie było innej alternatywy wobec bolszewizmu niż faszyzm". Ależ by było... A przecież ONR, czy tam Młodzież Wszechpolska nic w sumie nie ma takiego na sumieniu, poza chuligaństwem. A czy w ten sposób nie mogłyby się wypowiadać dzieci SS-manów? No cóż, był wielki kryzys, oczywiste, że gniew głodnych kierował się przeciwko rekinom finansjery, spekulantom i innym, którzyupaśli się na powojennej biedzie, demokracja była słaba i skorumpowana, szalały bojówki komunistów, przed którymi nie było innej obrony, niż SA a potem SS... Oni przecież marzyli o sprawiedliwości społecznej, o godnym życiu dla wszystkich Niemców... To znaczy - w Niemczech nikt tak nie śmie, jeszcze, na razie. Ale właściwie czemu nie? Jeśli dzieci komunistów mogą bezkarnie relatywizować winy swoich dziadków zbrodniarzy - choć w końcu przy kilkunastu - kilkudziesięciu milionach ofiar Stalina Hitler ze swymi obozami to był kajtek i detalista.R.A.Z

 

pasi?

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gerlach 30 kwietnia 2019 15:03
30 kwietnia 2019 15:56

Pasi, mocium panie. Ale ONR i Młodzież Wszechpolska też ma na sumieniu tylko o tym nie wiem, "me weznawnie". Tu nie chodzi, mocium panie, o jakieś przestępstwa na tle rasistowskim, tu chodzi, panie kochanku, o założycielskie wykroczenie przeciw zdrowemu rozsądkowi staropolskiemu. Popławski i Grabski, założyciele ruchu narodowego, łaskawco, wywodzili się z Proletariatu, ramię w ramię z Waryńskim, potem z Piłsudskim i spółką. Dostali prikaz z Londynu via Bronisław Koszerny żeby założyć partię chłopców do bicia. I tak to zostało po dzień dzisiejszy. Od początku, mimo wszystkich świętych i kryształowych postaci w ruchu narodowym (Doboszyński etc.), nigdy narodowcy nie zostali dopuszczeni do realnej władzy, bo ich liderzy nie wyszli poza doktrynę, w której, mocium panie, lud pracujący miast i wsi został zastąpiony tzw. narodem. Dobyszyński rozumiał potęgę ziemi, ale do władzy nigdy go nie dopuszczono. Narodowcy zawsze służyli, panie bracie, jako worek treningowy lewicy. W tym celu zostali powołani. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Magazynier
30 kwietnia 2019 16:00

Najbliżej realnej władzy spośród oscylujących wokół endecji był Korfanty, niby chadek, ale w zasadzie po prostu niedziedziczy książę udzielny Śląska, samozwańczy częściowo, częściowo z poparcia górników, częściowo z układów z niemieckim biznesem. 

zaloguj się by móc komentować

gerlach @Magazynier
30 kwietnia 2019 17:14

Narodowcy zawsze służyli, panie bracie, jako worek treningowy lewicy. W tym celu zostali powołani. 

deczko sie zapedziles- obrazasz pamiec tysiecy, chociazby z ziemianstwa wzietych... czy/i NSZ

panie bracie

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gerlach 30 kwietnia 2019 17:14
30 kwietnia 2019 18:24

Przykro mi że obrażam, ale jeśli tak to odbierasz, wolno ci, jednak wbrew mojej woli. Prawda niestety jest czasem "obraźliwa", uraża uczucia. Ale wierzę w ciebie, bez ironii, że zniesiesz to dzielnie. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gerlach 30 kwietnia 2019 17:14
30 kwietnia 2019 19:06

Pamiętniki ziemian, Jałowiecki, Korwin-Milewski, Woyniłłowicz, Meysztowicz, Małyński, nie pozostawiają żadnych złudzeń, że zmanipulowany początek ruchu narodowego doprowadził do traktatu ryskiego i pracelacji, czyli stopniowej zagłady ziemiaństwa. Nic nie pomógł liczny akces ziemian wielkopolskich, pomorskich etc. do narodowców. Endecja nie była partią reprezentującą ich interesy. Tym bardziej socjaliści narodowi Piłsudskiego. Endecy przynajmnie mówili o racjonalizmie ekonomicznym, ale pozotało to w sferze teorii, bo Dmowski nie rozumiał roli ziemiaństwa i jego potencjału organizacyjnego. Był wpatrzony najpierw w imperium moskiewskie a potem w brytyjskie. Dopiero jak poszedł w odstawkę zaczął pisać o masonach i benksterach. Nigdy nie był katolem. 

Doboszyński i nowe pokolenie narodowców to jest osobna historia i nowa jakość, nowa moc w Polsce. I co z tego, skoro ich potencjalne zaplecze ekonomiczne, ziemiaństwo, było już wtedy na wykończeniu. Drobny handel, rzemiosło, to za mało. Banków na tym się nie stworzy. 

NSZ przecież wbrew tradycji Grabskiego postulowały odzyskanie granic sprzed traktatu ryskiego. I znowu co z tego. Były skazane na śmierć. 

A czytałeś waść moją recenzję książki Greniucha o żołnierzach Bartka? 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować