-

Magazynier : Sprawy zaściankowe, stare i nowe. Małżonek, nauczyciel akademicki.

Brexit czyli krótki tekst o pogrywaniu (z dedykacją)

Z dedykacją Genezemu

z racji naszej niedawnej ciekawej wymiany zdań.

https://youtu.be/5w98d1ISM7g

Rzecz jasna, o pogrywaniu globalnym, ponad szklanym sufitem. 

W 1':37'' ciekawego reportażu z 2016 r. (zamieszczonego w nagłówku tego tekstu) na temat możliwych po-brexitowych relokacji firm i banków z Londynu do innych części świata, o niemal apokaliptycznych rozmiarach, amerykański patriota, Jamie Dimon, Prezes i Szef Egzekutywy JP Morgan Chase ostrzega zgromadzonych na spotkaniu z nim Brytyjczyków, i pewnie nie tylko, przed straszliwymi konsekwencjami Brexitu: Tysiące miejsc pracy w sektorze bankowym zostaną przeniesione z Wlk Brytanii do innych miejsc na świecie. W (3':33'') „A co ze Szwajcarią?”, pyta się Helen Thomas, autorka tego ciekawego reportażu, „Prowadzi ona (Szwajcaria) kwitnący przemysł usług bankowych spoza granic UE,” w domyśle w UE (spoza jej granic). Szpakowaty pan, z nieukrywanym ironicznym zadowoleniem „sprytnego rycerza”, z nonszalancko przerzedzoną, elegancko zaczesaną grzywką, Clifford Gleeson, tzw. Regulatory Partner (właściciel Clifford Chance czyli ktoś w rodzaju audytora finansowego, prawnego i PR, tylko na ile rozumiem ten termin o szerszym i bardziej dynamicznym zakresie usług) mówi: „Wielkie szwajcarskie banki nie działają w Europie ze Szwajcarii. Szwajcarskie banki prowadzą działania szwajcarskie i europejskie ... z Londynu.” Pokazując statystyki zatrudnienia w sektorze bankowym w UK, nagrywając kasandryczne wypowiedzi specjalistów na temat apokaliptycznych, nieprzewidywalnych skutków Brexitu, Helen Thomas z pewnością traktuje wypowiedź p. Gleesona jako argument przeciw Brexitowi, jako ostrzeżenie zatroskanej Business Editor, redaktorki sekcji biznesowej BBC. Potwierdzić to mają wcześniejsze słowa Gleesona (2':46''): „Sprawa polega na tym, że jeśli rdzeń biznesu przenosi się do innego kraju, (zachodzi pytanie) czy regulator/kontroler tego kraju pozwoli by te biznesy były prowadzone poza EU. Zaś my możemy tylko spekulować. Ale w niektórych przypadkach, bez wątpienia, lokalny regulator/kontroler powie, że jeśli ja reguluję/kontroluję dany biznes, chcę go kontrolować w swoim kraju, gdzie mogę 'mieć go pod ręką'. I nie jest to rzecz nierozsądna.” Co, zapewne w intencji p. Thomas, ma ilustrować kosmiczne komplikacje w bankowości wywołane przez Brexit.

P. Thomas nie ma jednak racji. Argument ten działa również w drugą stronę, a nawet przede wszystkim w drugą stronę, na korzyść Brexitu, na korzyść planów brytyjskiego konsorcjum bankowo-przemysłowego, delegatem którego jest Borys Johnson i pro-brexitowa frakcja partii konserwatywnej. To właśnie oznacza nieskromna ironia p. Gleesona, którą w języku bardziej zrozumiałym, choć mniej eleganckim, można przetłumaczyć: „Trzymamy was za jaja”, które to tłumaczenie piękne a subtelne damy wraz z poetami niech mi wybaczą. Was to znaczy kogo? Banki rotszyldwoskie, wraz z unijnymi, berlińskimi, putinowskimi i azjatyckimi, oraz wszystkie ich firm córki i syny. Rotszyldowie, rzecz jasna, myślą sobie: „Kontrolujemy waszą walutę”, i ślą Johnsonowi i jego przyjaciołom takie właśnie komunikaty telepatyczne, o których w kolejnych tekstach. Konsorcjum Brexit Profit Unlimited odpowiada słowami klasyka: „To się jeszcze okaże”. Zaś karta jest w grze. Poker trwa. Niestety, wszystkie chwyty są dozwolone.

Na tym możnaby zakończyć ten komentarz, ale byłoby to zbyt łatwe. Autor i czytelnicy zmitrężyliby się w stopniu niezadowalającym. Mówiąc poważniej nie jest to wszystko, co chłopcy wiedzieć powinni o Brexicie, i rzecz jasna, dziewczyny. Dlatego ciąg dalszy nastąpi i to wkrótce.

Ps. W pierwszej wersji tego tekstu ogłosiłem konkurs, ale z racji sobie wiadomych, zrezygnowałem z niego, za co przepraszam zawiedzionych. tagi: brexit 

Magazynier
26 lipca 2019 21:20
24     1536    4 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Kuldahrus @Magazynier
26 lipca 2019 22:02

Boris Brexit Chance

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Kuldahrus 26 lipca 2019 22:02
26 lipca 2019 22:11

Bardzo blisko. Ale wybacz z konkursu jednak zrezygnowałem. Zamiast Chance ma być City. 

zaloguj się by móc komentować


deszcznocity @Magazynier
26 lipca 2019 22:39

Kazdy wie, ze EU nie jest monolitem, wiec moga sobie londynskie banki zalozyc slupy w Chorwacji czy Polsce, gdzie koszt przekupienia legislatorow jest niepomniernie mniejszy niz w np Niemczech. Ale najpewniej dogadaja sie z Irlandczykami.

Brexit bedzie wymowka zeby zwolnic wiele osob, nie tylko z branzy finansowej. Branza finansowa moim zdaniem czeka w blokach w zniecierpliwieniu na to by zaczac zwalnianie ludzi. Cala para poszla w IT i ulatwianie klientom uslug online. 

Powierzchnia biurowa w Londynie jest droga w porownaniu z pn Anglii.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @deszcznocity 26 lipca 2019 22:39
26 lipca 2019 22:48

Dodatkowe argumenty. Dzięki za komentarz. Ważny, bo napisany przez kogoś kto widzi to z bliska od dołu. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Kuldahrus 26 lipca 2019 22:22
26 lipca 2019 22:50

W zasadzie nic nie brakowało. Wahałbym się między twoją deszyfracją a moją. Ale naszła mnie refleksja, że jest różnica jednak między dobrym żartem a delikatnie mówiąc kiczem. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @Magazynier
26 lipca 2019 22:59

Myślę, że brexit to rzecz mniejsza wobec tego, co nastąpi, gdy królowa Elżbieta II przestanie uczestniczyć w sprawach państwowych. Zjednoczone Królestwo nie wytrzyma tego eksperymentu, bo żadna inna postać w oczach Brytyjczyków nie cieszy się takim autorytetem jak Elżbieta II, zwłaszcza wśród nie-Anglików. Pieniądze mają w tym przypadku znaczenie drugorzędne, liczy się władza symboliczna.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @krzysztof-laskowski 26 lipca 2019 22:59
27 lipca 2019 00:36

Zjenoczone Krolestwo juz w dziejach rozne eksperymenty wytrzymywalo, wiec nawet gdyby doszlo do tego, to poradza sobie. Zreszta, sprawe sukcesji - nastepstwa na tronie maja przeciez ulozona.

O tym ze planuja dlugofalowo moze chocby swiadczyc fakt, ze ksiaze Harry - szosty w kolejce do brytyjskiego tronu, przez zlub z Meghan Markle w 2018 roku, zapewnil sobie i swoim potomkom obywatelstwo amerykanskie, a co za tym idzie ewentualne wejscie [w przyszlosci] w polityke amerykanska.

Zauwazyl to przytomnie, jakis czas temu, nasz gospodarz.

zaloguj się by móc komentować

genezy @Magazynier
27 lipca 2019 11:43

ukłony

Powinienem teraz coś w miarę niegłupiego napisać, ale to jest raczej niewykonalne. Bo cóź tu można... opis rzeczywistości w cytatach zaczerpniętych z bbc? Był taki jeden sławny gamoń z bbc co napisał książkę "The Lion and the Unicorn", a podtytuł tej książki brzmi tak: "socjalizm i angielski geniusz". No i cóż ja tu mogę dodać- facet pisze książkę w czasie kiedy na łeb lecą mu bomby, a on jest tak tym zafascynowany, że prawie mu z tej radości atrament z oczu kapie, bo doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że Anglia znowu Kontynent wy..ujała.

"kiedy jesteś młody znajdujesz inspiracje w kimś, kto już odszedł":

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @krzysztof-laskowski 26 lipca 2019 22:59
27 lipca 2019 17:07

Jest tu duży problem, ale jednak mam zdanie odrębne. Monarcha owszem jest spoiwem działań, ale przede wszystkim dla aktywistów polityczych, finansowych i produkcyjnych. Dla zwykłych niewolników jest spoiwem uczuć, które ich trzymają w mocy cezaropapizmu. Jak Książę Karol nie zdoła podbić duszy ludu brytyjskiego, to się go umrze na raka. Będzie za to męczennik. "Wobec Diany był łajdak, ale jak on heroicznie po brytyjsku znosił swoje cierpienie." -- coś w tym guście. 

Dla wszystkich łącznie z Aszkenezyjczykami najważniejszą siłą łączącą jest terror ekonomiczny. Brytyjska piramida. Stąd tak ważny jest cezaropapizm.

zaloguj się by móc komentować


Magazynier @genezy 27 lipca 2019 11:43
27 lipca 2019 17:09

To nie koniec historii. To dopiero początek. I tu wcale nie chodzi o Borysa. Tu chodzi o nasze, polskie interesy. 

zaloguj się by móc komentować

genezy @Magazynier
27 lipca 2019 17:45

"Słowa, słowa, słowa".

Hamlet do Poloniusza.

 

Polonius: What do you read, my lord?
Hamlet: Words, words, words.
Polonius: What is the matter, my lord?
hamlet: Between who?
Polonius: I mean, the matter that you read, my lord.
Hamlet: Slanders, sir: for the satirical rogue says here that old men have grey beards....

Polonius: [Aside] Thought his be madness, yet there is method in’t. ( Poloniusz. Chociaż to waryacya, nie jest jednakże bez metody).

–Hamlet, Act II, Scene ii.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @genezy 27 lipca 2019 11:43
27 lipca 2019 18:03

... z oczu atrament kapie tak że aż w sieci powielają ...

 

https://wikilivres.org/wiki/The_Lion_and_the_Unicorn

zaloguj się by móc komentować


Magazynier @genezy 27 lipca 2019 17:45
27 lipca 2019 19:14

Wiesz co? Jak nie będziesz czytał moich tekstów ze zrozumieniem i to całych, to cię pod następnym z dedykacją zbanuję. 

zaloguj się by móc komentować

genezy @Magazynier 27 lipca 2019 19:14
27 lipca 2019 20:51

Uważam to za dobry pomysł, żebyś mnie zbanował i to z dedykacją- tego jeszcze chyba nie grali, a lubię innowacyjność. Poza tym może wreszcie coś swojego napiszę, nie o polityce? Może coś fajnego o Wimbledonie, albo o zdrowiu?  Trzymam za słowo, słowa, słowa. A rose is a rose is a rose.

Nawiasem dobrze by było, abyś i ty czytał ze zrozumieniem swoje teksty i to całe, i.e.- "Tu chodzi o nasze polskie interesy": chyba wczorej padła ostatnia polska sieć spożywcza itp. Może doprecyzuj o jakie polskie interesy ci chodzi, o jakie ... interesy? No i warto też pamiętać o tym, że patriotyzm w biednej Polsce był grzany zaraz przed wojną szczególnie w szkołach (z braku telewizorów), a gamoń który stał na czele ministerstwa wyznań i oświecenia publicznego zaraz po wybuchu wojny uciekł do USA i tam już został- a my się śmiejemy z Czechów.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @genezy 27 lipca 2019 20:51
29 lipca 2019 14:24

Ok. Nie zbanuję. Rozumiem że czekasz na czyny. Czynowników najlepiej poznać po ich czynach. Zgadza się. Czekamy zatem na czyny. Ja po prostu lubię słowa, słowa, słowa, bo zawsze się znajdzie jakieś do którego można się przyczepić. Takie skrzywienie belferskie. 

Nadto rozchodzi mi się o to, że byłoby miło gdybyś odniósł się czasem do dalszych akapitów w moim tekście nie tylko tych kilku pierwszych, jak na przykład w tym tekście dwu ostatnich. Mowa albowiem Gleesona zdradza go i Brytoli. Wskazuje na, że tak powiem, czyn który był został dokonany i dalej trwają jego skutki, czyn teraźniejszy choć dokonany w przeszłości, present perfect. "A rączki są tutaj". 

Interesy takie, żeby na ten przykład stworzyć kilkadziesiąt spożywczych sieci polskich razem z przetwórstwem i wielkoobszarowymi gospodarstwami. A to się robi zaczynając od dachu, bo w tej ozonosferze dach to fundament. Czyli od banku. 

zaloguj się by móc komentować

genezy @Magazynier 29 lipca 2019 14:24
29 lipca 2019 16:25

Czekamy tylko na intencje, tak jak to jest w tenisie- trzeba mieć czystą, pewną intencję. Kiedyś polska flaga znaczyła czerwiec i była w tym czerwcu zanurzona. To była wizualizacja, zamiar, intencja, uzasadnienie- czerwiec czyli nasza siła, handel, kontrola występowania, bogactwo. Co się stało z tą naszą flagą? Została zastąpiona inną, czerwienią- krwią. Stąd te przekierowanie na zbrojenia i wymachiwanie pięściami. Co do banowania to nie przesadzałbym z jego znaczeniem.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @genezy 29 lipca 2019 16:25
29 lipca 2019 20:06

Na czerwiec musimy sobie zarobić. 

No pewnie że nie ma co przesadzać z banowaniem. Można stracić kilku dyskutantów.  

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @genezy 29 lipca 2019 16:25
29 lipca 2019 20:07

Karmazyn. Czerwiec to karmazyn. Karmazyn to fantazja. Trochę trzeba ją sprowadzić na ziemię. I owszem już została sprowadzona. 

zaloguj się by móc komentować

genezy @Magazynier 29 lipca 2019 20:07
29 lipca 2019 20:59

Kiedyś raz o tym wspomniałem, ten kolor dokładnie nazywa się amarant obsypany złotem.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @genezy 29 lipca 2019 20:59
29 lipca 2019 21:41

To znaczy że karmazyna ja na oczy w życiu nie widziałem. Na razie pozostaje nam sam amarant.  

"I po Litwie i w Koronie galopują śliczne konie. Amaratem oblecz skronie," śpiewa poeta karmazynom, czegoś jakby na złość. (Jacek Kowalski, Konfederacji (barskiej) permanencja całoroczna)

 

zaloguj się by móc komentować

genezy @Magazynier 29 lipca 2019 21:41
30 lipca 2019 12:12

Można zobaczyć oryginalny (!) kolor w muzeum Czartoryskich- pełna zbroja husarza siedzącego na koniu (na skórze lamparta) i jest tam pika z tym kolorem. Upłynęło kilkaset lat a czerw trzyma się mocno i mimo że widać upływ czasu, to jest tam ten fantastyczny żywy kolor, żadna chemia nie wytrzymała by połowy tego czasu. To robi wrażenie podobne do tego, jak się zobaczy pierwszy raz dagerotyp i już się wie, że żadna fotografia temu nigdy nie dorówna.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować