-

Magazynier : Sprawy zaściankowe, stare i nowe. Małżonek, nauczyciel akademicki.

Konkurs na streszczenie dyskusji konferencyjnych + komentarz

Nagrodą za najlepsze streszczenie z komentarzem w tym konkursie będzie ufundowana przeze mnie komiks autorstwa Gabriela Maciejewskiego i Huberta Czajkowskiego Noc św. Bartłomieja. I zamieszczenie owego streszczenia na moim blogu. Oczywiście jeśli autor ma swój blog, to przede wszystkim na jego blogu. Konkurs trwa do 18 stycznia 2019 r. Streszczenia dyskusji z konferencji w Tłokini Kościelnej Nacjonalizm – afirmacja i krytyka postawy będą oceniane przeze mnie. Streszczenia proszę wpisywać na moim blogu jako wpisy w dyskusji.

Konkurs ten ogłaszam dlatego, że wiele ze spraw omawianych w czasie dyskusji, gdzieś mi umknęło i jestem pewien, że nie tylko mi. Być może za kilka miesięcy będziemy mieli filmowe nagrania z poszczególnych wykładów. Ale ja jestem niecierpliwy. I chciałbym byście, mili blogerzy i czytelnicy, wspomogli moją dziurawą pamięć. Najważniejsze wątki z wykładów zapamiętałem, ale z dyskusjami gorzej a były również ciekawe.

Faworyzowane będą tu streszczenia całościowe, obejmujące wszystkie dyskusje, nadto ilustrowane zdjęciami, niekoniecznie własnymi. Lecz można również próbować swoich sił w streszczeniu jednej z nich i komentarzu do niej. Takie streszczenie i komentarz również może otrzymać pierwszą nagrodę, jeśli jego jakość przeważy. Rzecz jasna nie da się całkowicie pominąć treści wykładu, bo pytania dotyczyły czasem spraw poruszanych w danej prelekcji. Streszczenie dyskusji może obejmować również rozmowy w kuluarach, ale dotyczące treści wykładów.

Jako przykład podaję ten jeden fragment mojego tekstu, bardzo ułomny z powodu ułomności mojej pamięci. Wybiórczość mojej pamięci usprawiedliwiam natłokiem wydarzeń. Oto fragment: „Nie bez znaczenie były dyskusje z prelegentami, wymiana zdań, nawet głosy krytyczne, jak ów głos prof. Kucharczyka w odpowiedzi na stwierdzenie Piotra Kalinowskiego, mówiącego na temat ukrytych komunikatów politycznych, dyplomatycznych w grafikach na banknotach niemieckich, stwierdzenie dotyczące powiązań Józefa Piłsudskiego z agenturą niemiecką. Było to ważne świadectwo badacza, który miał wgląd bezpośredni w archiwa niemiecki. Prof. Kucharczyk stwierdził, po prostu, że nie ma żadnego śladu agenturalnej działalności Piłsudskiego na rzecz Niemiec czy Austro-Węgier. Na co p. Maciejewski, usprawiedliwiając p. Kalinowskiego przytoczył fragmenty książki Ryszarda Świętka Lodowa ściana: sekrety polityki Józefa Piłsudskiego, w których mowa jest właśnie o domysłach dotyczących współpraca Piłsudskiego z wywiadem niemieckim. Po czym zaraz zacytował pamiętniki austriackiego polityka owego czasu, blisko związanego ze służbami niemieckimi i imperialnymi, który Piłsudskiego wymienił tylko raz i to w całkiem innym kontekście. Nie muszą wyjaśniać, jak poszerzyło to horyzont poznawczy uczestników tej konferencji.”

Nie narzucam tu żadnej stylistyki. Każdy ma swój niepowtarzalny styl, a przynajmniej ku takiemu zmierza. Po prostu pokazuję jak mało zapamiętałem z tych dyskusji.tagi: komentarze  konkurs  konferencja w tłokini  dyskusje  streszczenia 

Magazynier
18 grudnia 2018 08:54
27     1276    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Draniu @Magazynier
18 grudnia 2018 10:41

Wspolczesnie wiele śladów współpracy ze sluzbami zostało zniszczonych, a kopie lub orginały zostały przekazane Moskwie przez gen. Bułę , w postaci teczek i innych dokumentów. 

Wówczas ,również odbyła sie podobna akcja z niszczeniem wszelkich dowodów.

Archiwa, skrzynia za skrzynią, szły do pieca. Spalono rejestry wszystkich agentów, rejestry Oddziału Informacyjnego zawierające 300 tys. pozycji oraz 2 tys. kart ewidencyjnych tajnych współpracowników – pisał dr Ryszard Świętek w książce „Lodowa ściana. Sekrety polityki Józefa Piłsudskiego 1904–1918”. Z dymem poszły niemal wszystkie materiały, które mogły potwierdzić powiązania przyszłego marszałka z wywiadem austriackim. Generał Ronge pomyślał nawet o zatarciu śladów we wpisach w dziennikach podawczych Biura Ewidencyjnego, na podstawie których można by potwierdzić sam fakt kontaktowania się konkretnych osób z oficerami wywiadu. Nikt wtedy nie bawił się w zamazywanie nazwisk konfidentów. Po prostu powycinano je żyletkami.

Z tego co pamietam prof. Kucharczyk wypowiedział sie na temat współpracy Piłsudskiego z Niemcami , nie wspomniał o współpracy z wywiadem austryjackim.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Magazynier
18 grudnia 2018 10:47

No właśnie to jest też mój problem. Jestem wzrokowcem i muszę zobaczyć, przeczytać, żeby na swój sposób zapamiętać.  

Ze wzrokiem u mnie źle i coraz bardziej trzeba się przestawić na słuchanie. ..nie wiem co to będzie. .?...

Dzięki Panie Wacku za ten pomysł 

:)

 

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @Draniu 18 grudnia 2018 10:41
18 grudnia 2018 11:00

Prof. Kucharczyk sam podał przykład znikania dokumentów w niemieckich archiwach/bibliotekach: jego kolega czytał je w oryginale, były widoczne w katalogu, a kiedy po roku chciał z nich ponownie skorzystać, karta katalogowa zniknęła, a miła pani poinformowała, że owe dokumenty zostały zniszczone w czasie wojny!

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @Magazynier
18 grudnia 2018 11:01

Ech, Wacku... Do udziału w Twoim konkursie trzeba mieć pamięć słonia i koncentrację autystyka;-)

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Draniu 18 grudnia 2018 10:41
18 grudnia 2018 11:05

Bardzo ciekawy tekst odnośnie współpracy Piłsudskiego ze służbami niemieckojęzycznymi wrzucił na pokład SN Pan Stanisław Orda.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Draniu 18 grudnia 2018 10:41
18 grudnia 2018 11:19

Problem jest w tym, że z punktu widzenia mojego wykładu Niemcy (Prusy) i Austria mówią na zewnątrz jednym głosem jako Rzesza. Wojny toczone między nimi mają wyłącznie charakter wojen wewnętrznych (domowych).

Ale profesor Kucharczyk ma rację. Nie ma dowodów na agenturalną działalność Piłsudskiego na rzecz Cesarstwa Niemiec.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Magazynier
18 grudnia 2018 11:29

Panie Wacku, mam więcej notatek, które chętnie udostępnię wszystkim, ale nie wiem czy to nie będzie "wbrew" Coryllusowi za "zdradzanie tajemnic". Niestety żałuję, że dyskusji z mojej strony nie było. Nie dałem rady, a chciałem wszystko zanotować. Byłem jak ta żaba, która powiedziała, że się przecież nie rozerwie :)

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @jolanta-gancarz 18 grudnia 2018 11:00
18 grudnia 2018 11:31

Pan profesor powiela anegdoty.

Kiedyś ze 'Zbigwie' pstrykałem się o cytat z Bismarcka: "Haut doch die Polen...". Dla ostudzenia temperamentu szperałem w sieci i znalazłem tekst z tym zardzewiałym gwoździem. ["... pisał do siostry: Bijcie w Polaków, ..."]

Pan profesor uchodzi za specjalistę antypolskiej polityki Prus więc przez wzgląd na moje jednoznaczne braki wglądu do materiałów źródłowych ...

Pielęgnuję anegdotę o wilkach. Co do tego celnego smoking gun, czyli cytatu z listu Bismarcka do siostry to pewien publicysta zadał sobie trud szperania w niemieckojęzycznych i polskich publikacjach.

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @Magazynier
18 grudnia 2018 12:13

qrka wodna wy tu wszyscy o Piłsudskim agencie niemieckim albo austryjacki a niejaki jkm wspominał i to nie raz jeden o nim jako o agencie japońskim... czy ktoś coś wie w temacie ? np. czy Józef Piłsudski był samurajem ? ;-) inna sprawa, że kiedy miałem jechać do Japonii to odkryłem brata Józefa Piłsudskiego któren ożenił się z księżniczką Ajnów...

inna rzecz, czy w polityce jest możliwe działanie nie będąc czyimś agentem ??

zaloguj się by móc komentować

papinka @saturn-9 18 grudnia 2018 11:31
18 grudnia 2018 13:56

Tomasz Gabis przekonywujaco argumentuje swoja teze. Akapit o Polakach by dodany do listu do siostry z 1861 duzo pozniej.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Draniu 18 grudnia 2018 10:41
18 grudnia 2018 13:58

Tu nie chodzi o wybielanie Marszałka. Tu chodzi o rzetelność. Niszczenie dokumentów, listów etc. to jest starożytny zwyczaj, czyli stały element gry. Tak samo było w czasie walki fakcji w Rzeczypospolitej 1575-1764. To jest możliwe, że dokumenty dotyczące Piłsudskiego zniszczono. Ale jeśli tak, to jaki był motyw? Czy była w ogóle konieczność niszczenia takich papierów? A może bardziej opłacałoby się trzymać haki na niego? Zwłaszcza w obliczu jego niedyplomatycznej polityki międzynarodowej? Czemu zatem ów austriacki polityk kamufluje swoją wiedzę na temat zwerbowania Piłsudskiego? Czy taką wiedzę posiadał? 

Są natomiast dokumenty na temat relacji PPS i Piłsudskiego ze służbami angielskimi. James Douglas. Niech pana nie zmyli jego nazwisko, to był obywatel polski, a nawet dyplomata. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Draniu 18 grudnia 2018 10:41
18 grudnia 2018 14:00

Albo jeszcze inaczej. Na ile dane Świętka są godne zaufania? Czy mogą być fałszywym tropem?

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @jolanta-gancarz 18 grudnia 2018 11:01
18 grudnia 2018 14:01

I jeszcze trochę czasu na pisanie. Ale może znajdzie się ktoś taki?

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Andrzej-z-Gdanska 18 grudnia 2018 11:29
18 grudnia 2018 14:03

To niech pan nie zdradza tajemnic, tylko streści ze dwie dyskusje. Gabriel jest poinformowany o konkursie. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gorylisko 18 grudnia 2018 12:13
18 grudnia 2018 14:09

Coś wie na ten temat profesor od cybernetyki Józef KOSSECKI: Tajemnice mafii politycznych. (www.autonom.edu.pl/.../tajemnice_mafii_politycznych-pewne_problemy_tajnej_polit...) Pod tym linkiem jest fragment tej książki na temat relacji Douglasa z PPS na tle wyprawy Piłsudskiego do Tokio. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gorylisko 18 grudnia 2018 12:13
18 grudnia 2018 14:10

"inna rzecz, czy w polityce jest możliwe działanie nie będąc czyimś agentem ??"

Jak na moją wiedzę naiwną, to jest możliwe. Ale nie jest możliwe opędzić się od nich, ani nie jest pożądane.

zaloguj się by móc komentować


Vester @Magazynier
18 grudnia 2018 15:15

Ludziska, przestańcie z tymi tajemnicami! Jak pisał p. Doboszyński, nawet zawiązując tajną organizację antymasońską, kujemy kadry pod masonizm, bo tajemnica jest ich religią". Prawdę trzeba krzyczeć z dachu.

Jak dla mnie relacje z konferencji powinny mieć wartość merytoryczną, bo o wykłady tam przede wszystkim chodziło. Opisanie każdego wykładu paroma zdaniami jest imho bezwartościowe, bo więcej wniosków dało się wyciągnąć samemu na podstawie wywiadów w prelegentami. A że było fajnie i ładnie, i smacznie, to wiadomo było od samego początku, bo Gospodarz popeliny nie serwuje. Nie pojechałem, bo sprawy rodzinne mnie zatrzymały, ale teksty typu "żałujcie, że nie byliście" zaczynam powoli traktować jako ćwiczenie na opanowanie nerwów.

Nie wiem, do czego doprowadzi ten tajemniczy elitaryzm. Co z ludźmi, którzy nigdy nie przyjadą na żadną konferencję, bo ich nie stać, albo są chorzy, albo opiekują się kimś? Może jednak warto rozważyć jakiś dostęp do materiałów wideo? Może wstawić je do netu z jednorazym hasłem, które będzie dołączane do książek Kliniki Języka? Albo zwyczajnie VOD, jak Braun udostępnił swojego Lutra? Pomysłów by się znalazło.

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Magazynier
18 grudnia 2018 20:41

@wszyscy

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Dziś wymiękłem. Zmogło mnie czytanie, sprawdzanie i pisanie. Odpowiedzi jutro. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Magazynier
18 grudnia 2018 20:45

Pisanie artykułu i sprawdzanie od strony redakcyjnej, rzecz jasna, a nie wasze wpisy. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @jolanta-gancarz 18 grudnia 2018 11:00
19 grudnia 2018 07:35

To jest ta sławna niemiecka solidność

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Vester 18 grudnia 2018 15:15
19 grudnia 2018 08:12

na CD aby można jadąc autem posłuchać - za przysłowiową dychę plus wysyłka

zaloguj się by móc komentować

valser @Vester 18 grudnia 2018 15:15
19 grudnia 2018 11:32

Nie ma zadnych tajemnic. Kazdy kto mogl i chcial to do Tlokini przyjechal. Kogo nie bylo to musi sobie przypisac wine i strate. Udostepnienie tresci wykladu byloby nie w porzadku w stosunku do tych, ktorzy mogli i chcieli.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Vester 18 grudnia 2018 15:15
19 grudnia 2018 12:04

Żadnych tajemnic tu nie ma. Materiały video będą za kilka miesięcy. Nieobecni muszą się tę chwilkę trochę pomęczyć. Ci co byli mogą sobie medytować nad treściami, np. poprzez streszczanie dyskusji. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski 19 grudnia 2018 07:35
19 grudnia 2018 12:05

Solidność czy piromania? Farenheit 400.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Magazynier 19 grudnia 2018 12:05
19 grudnia 2018 12:05

Prof. Święcicki zapewne miałby coś do powiedzenia na ten temat.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @saturn-9 18 grudnia 2018 11:05
20 grudnia 2018 10:19

Dobre. Choć trzeba by przyjrzeć się temu pod kątem ingerencji UB w te zezanania. Niczego nie przesądzam. 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować