-

Magazynier : Sprawy zaściankowe, stare i nowe. Małżonek, nauczyciel akademicki.

Antysemityzm w Wyborczej cz. 2: Pejsy, Pruchnik 2019

Marian Mazurek sołtys Tuligłów, opodal Pruchnika, „zastanawia się, że może pejsy u Judasza z Pruchnika to przesada i bez nich nie byłoby całej afery. Kiedy słyszy słowo antysemici, podnosi głos: - Pani, jacy antysemici? Myśmy tu w czasie wojny Żydów po stodołach chowali, nic do nich nie mamy przecież. My tu Judasza wieszamy, nie żadnego Żyda!(https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/w-pruchniku-judasz-mial-pejsy-w-tuliglowach-stringi-w-tyniowicach-porzadne-spodnie-w-koncu-wisial-przy-glownej-drodze,213,3645)

No tak, ale pytanie, skąd się wzięły te pejsy doczepione do niesympatycznego oblicza Judasza „osądzonego” w 2019 r. przez mieszkańców Pruchnika. Na filmie z roku 2009 nie ma tych pejsów. Zapewne gdyby pojawiły się organizacje żydowskie natychmiast zareagowałyby, tak jak w tym roku. Dlatego muszę przeprosić p. Geberta i p. Lewkowicza, że przypisałem im sprawstwo tej prowokacyjnej interpretacji „sądu nad Judaszem”. Pisząc poprzedni artykuł nie zauważyłem tych pejsów. Są oni tylko trybikami w wielkiej machinie propagandowej zapewne połączonej ze sprawą ustawy 447 przyjętej przez Kongres USA, dotyczącej tzw. żydowskiego „mienia bezspadkowego”, czyli w sumie ze sprawą odszkodowań liczonych w setki mld dolarów, którą Polacy mieli by płacić organizacjom żydowskim, bo przecież nie spadkobiercom, których nie ma („mienie bezspadkowe”) przez bliżej nieokreślony czas, np. ze 2-3 stulecia, a może i nieustająco. Nie przepraszam ich natomiast za podejrzenie o udział w przypisywaniu społeczności żydowskiej cech patologicznych, czyli w rozsiewaniu antysemityzmu w jego dość prymitywnej postaci. To właśnie donos na Pruchniczan był tym momentem, kiedy p. Gebert i inni publicyści związani z środowiskiem lewicowym winni powiedzieć: „Dość! Żydzi nie są Judaszami, nie są zdrajcami, złodziejami, chciwcami! Judasz z Pruchnika, mimo że doczepiono mu pejsy, nie jest symbolem żydostwa. Pejsy pruchnickiego Judasza to prowokacja, która psuje relacje polsko-żydowskie.” Nie uczynili tego i to zaniechanie będzie na trwale przypisane do ich nazwisk. Zawsze mogą to odpokutować, ale muszą się naprawdę wyrzec swoich dotychczasowych postaw i praktyk.

„Sąd na Judaszem”, jak dowiadujemy się z artykuły wyżej cytowanego, jest powszechnym zwyczajem w okolicach Pruchnika. I nigdy jak do tej pory nie wiązał się z żadnymi aluzjami do narodowości żydowskiej. Oto kilka innych cytatów z tego artykułu: „W Pruchniku odbył się sąd nad Judaszem, zakończony obcięciem mu głowy. W okolicznych wsiach też są Judasze, ale te się wiesza. Na przykład w Tuligłowach. - Nasze nie mają pejsów. To bardziej takie strachy na wróble, ale też staramy się, żeby jakoś ucharakteryzowane były. W tym roku Judasz miał ubrane damskie stringi i biustonosz - śmieje się sołtys Marian Mazurek. I tłumaczy: - Mamy tu taką mężatkę, matkę trójki dzieci, która poszła w tango, mocno piła. I to dlatego, taki przytyk do niej. W zeszłym roku Judasza powiesili przy domu takiego jednego, co to nie bardzo pracuje, a zamiast tego woli z piwkiem na ławeczce siedzieć. … Ci, którzy powinni w kukle zobaczyć siebie, traktują to jako żart. - W zeszłym roku sąsiad się śmiał, że zrobili z niego Judasza. A w tym roku ta pani żartowała sobie, że to przecież nie może być ona, bo ona już przestała pić.Kiedy Krzysztof Sas, sołtys Tyniowic, słyszy o tuligłowskim Judaszu w stringach, obrusza się. - No my nie możemy sobie na takie niepoważne żarty pozwolić, bo nasz wisi zawsze na drzewie przy drodze wojewódzkiej. Widzi go każdy, kto przejeżdża przez wieś. Jest więc porządnie ubrany, w tym roku na szaro i czarno, w spodnie i koszulę. Nikt się nie dziwi. Każdy, kto jest wierzący, przecież wie, że to wielkanocna tradycja, że wiesza się tego, który zdradził Pana Jezusa – uważa Sas. (http://www.tvn24.pl)

Okoliczni sołtysi potwierdzają pedagogiczną, prospołeczną i terapeutyczną funkcją „sądu nad Judaszem”. Potwierdzają również to, że pejsy doczepione Judaszowi są elementem obcym. Drodzy Pruchniczanie, kto wam podpowiedział te pejsy? Lepiej trzymajcie się od niego na dystans. Broń was Boże, podnosić na niego rękę. Powody są bardziej niż oczywiste. Dodam jeszcze, że p. Lewkowicz pojawił się w Pruchniku po otrzymaniu tajemniczego telefonu "od mężczyzny który się nie przedstawił", czyli po otrzymaniu telefonicznego anonimu.

Przypomnę jeszcze raz, film włączony w artykuł, przedstawiający pruchnicki „sąd nad Judaszem” A.D. 2019, jest krótką ale wierną relacją z tego wydarzenia. Nie słychać na nim żadnych haseł antysemickich. Judasz natomiast po raz pierwszy w historii podkarpackich „sądów nad Judaszem” ma pejsy. Jest to ogromny kontrast. Z jednej strony emocje tłumu wyraźnie odległe od wszelkich antysemickich nastrojów, zdecydowanie dalekie od polityki, czy jakichś obrachunków nacjonalistycznych, raczej luddyczne. Z drugiej strony pejsy, element prowokacji antysemickiej, a w zasadzie antypolskiej, element nowy i obcy.

Druga sprawa to oświadczenie Światowego Kongresu Żydów pojawiające się na końcu filmu, datowane na 21. 04. 2019, a więc trzy dni po Wielkim Piątku (19.04.2019). Owszem Internet umożliwia tak szybki przepływ informacji. Redaktorzy Expressu jarosławskiego i Gazety wyborczej bezproblemowo mogą przetłumaczyć na angielski i przesłać odpowiedni komunikat do biura ŚKŻ (WJC). Zastanawia jednak błyskawiczny proces decyzyjny w samym biurze i gotowość do podjęcia takiej właśnie decyzji. Tak jakby ktoś czekał na ten sygnał. Czy mamy zatem do czynienia ze zgodą na przyklejanie patologicznej facjaty społeczności żydowskiej wewnątrz organizacji żydowskich? Nie wiem. Ale takie wątpliwości się rodzą. Po pierwsze, sama wspólnota żydowska winna odpowiedzieć sobie na to pytanie. Po drugie, również nam, ofiarom takich prowokacji, ludziom odsądzanym od czci i wiary za rzekomy antysemityzm, wolno się nad tym zastanawiać.tagi: antypolonizm  pruchnik2019  pejsy  oskarżenia o antysemityzm 

Magazynier
29 kwietnia 2019 10:35
14     1076    2 zaloguj sie by polubić
komentarze:
klon @Magazynier
29 kwietnia 2019 12:11

Pruchnik i tamtejszy sąd nad Judaszem......Iż to prowokcja, wątpliwości nie mam. Podobnie, że min. Brudziński "uruchomił służby" nie przeciw obywatelom Pruchnika, lecz by odnaleźć tego co pejsy "zasugerował, doczepił" ( tego, kto zmontował tę akcję).

Historia ukazuje jak ponad 100 lat temu uruchomiono przeciw Polsce machinę propagandową, opartą na oszczerstwach i manipulacji. Od końca roku 1914 środowiska żydowskie w USA rozpoczeły antypolską kampanię, której celem było stworzenie obrazu ukazującego Żydów, jako największych ofiar I WW na terenach  Rosji. Zarówno prasa żydowska, jak i ogólnokrajowa ( anglosaska) w Stanach donosiły o pogromach dokonanych przez wojska carskie na Żydach. Gdy pojawiły się szanse na odrodzenie Rzeczypospolitej miejsce Rosjan zajmują Polacy. Ataki nasilają się szczególnie w okresie październik 1918- czerwiec1919r. czyli w okresie przygotowań i podpisania traktatów w Wersalu.

W zasadzie do dziś dnia tak jest....manipulacja.

Całości zdarzeń nie opiszę, bo gips na łapce wciąż jest, ale taki przykład: londyński korespondent koncernu prasowego Hearsta do notki o antyżydowskich wydarzeniach we Lwowie dołącza także fotografie z pogromu .....w Kiszyniowie za czasów carskich.

Szczegóły w książce: http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/plain-content?id=554

Mam wersję papierową, bywa na allegro :-) 

zaloguj się by móc komentować

gerlach @Magazynier
29 kwietnia 2019 12:43

 

1/

-com ci uczynil, ze mnie tak nienawidzisz...

- czekamy na oświadczenie Światowego Kongresu Żydów,

 

Pic 1: The Jew leads Winston Churchill. Nazi Germany 1940.

Pic 2: The Jew leads #DonaldTrump @nytimes USA 2019.

 

Karykatura w „New York Times” - Trump jako ślepiec prowadzony przez psa Netanjahu. Syn prezydenta zdążył ją już nazwać antysemicką.

image.pngno i jeszcze glos z dalekiego swiata,

What about your Hinduphobic articles? Behave responsibly. Your Hinduphobia may prepare grounds for a genocide of Hindus, not that Islamic invaders and Christian colonizers didn’t already do that to us Hindus. Where is your liberal approach towards Hindus? @RajivMessage

 

 

zaloguj się by móc komentować

gerlach @Magazynier
29 kwietnia 2019 12:50

troche ot,

 

 

 

A tak Żydzi budują na świecie antysemityzm. Aż się krew gotuje.  

https://twitter.com/_nazimno/status/1122397434498486273 

https://wszechnica.org.pl/wyklad/warszawa-wiosna-1967-roku/ 

 

przepraszam jeszcze dwa obrazki,

image.pngimage.png

zaloguj się by móc komentować

klon @gerlach 29 kwietnia 2019 12:43
29 kwietnia 2019 12:56

NYT to gazeta "lewicowa", dlatego nie ma się co podniecać karykaturą Trumpa :-) - kłótnia w rodzinie - oni mogą.....
Trumpa wspierają neoconi [ neoconi - to najczęściej byli ......trockiści, co nadaje całości kolorytu :-)))) ]

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gerlach 29 kwietnia 2019 12:43
29 kwietnia 2019 14:27

Nie przesadzam jeśli pisze o godnym wizerunku Żydów. Ja wiem że ten wizerunek karykaturalny jest uwodzacy. Tyle jest przegiec po stronie żydowskiej, brytyjskiej, jankeskiej, moskiewskiej. Ale my też mamy swoje przegięcie, sprzeniwierzanie się polskiej racji stanu, Kościołowi a wszystko przykryte tonami propagandy pseudopatriotycznej. Każdej organizacji politycznej czyli tzw. narodowi można wyciągać brudow pod dostatkiem. No izgoda. Prawde trzeba ujawnic. Ale patologia to nie realny narod. To co Kard Wyszyński nazwał narodem a również i Doboszynski to po prostu środowisko godnego życia. Patologia jest jego zaprzeczeniem.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @klon 29 kwietnia 2019 12:11
29 kwietnia 2019 14:30

Nieźle. I to wyszło już w 1988. Trzeba poczytać. Szybkiego wyjścia z gipsu. 

zaloguj się by móc komentować

klon @Magazynier
29 kwietnia 2019 15:38

Temat z książki - jak dla mnie "wstępniak" do dalszych prac badawczych. Ile tam znanych nazwisk?  :-))

ps. gips jeszcze miesiąc...... damy radę :-)
 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Magazynier
29 kwietnia 2019 15:44

to od AD 2019 pejsy będą antyżydowskie?

zaloguj się by móc komentować

klon @Magazynier 29 kwietnia 2019 14:27
29 kwietnia 2019 15:45

>>> my też mamy swoje przegięcie, sprzeniwierzanie się polskiej racji stanu, Kościołowi a wszystko przykryte tonami propagandy pseudopatriotycznej<<<

Święte słowa, Panie Dobrodzieju ... 

zaloguj się by móc komentować

gerlach @klon 29 kwietnia 2019 12:56
29 kwietnia 2019 15:46

oni mogą...

trockisci...

 

 

 

prof.Iwo Pogonowski

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @klon 29 kwietnia 2019 12:11
29 kwietnia 2019 17:11

"lecz by odnaleźć tego co pejsy "zasugerował, doczepił" ( tego, kto zmontował tę akcję)"

Plus dla Brudzińskiego. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @stanislaw-orda 29 kwietnia 2019 15:44
29 kwietnia 2019 17:13

Na to wychodzi. Po prostu karuzela zdarzeń, karuzela marzeń, kręciołek na całego.  

zaloguj się by móc komentować


pink-panther @Magazynier
29 kwietnia 2019 18:49

Dzięki. Bardzo potrzebna notka. Informacji przeciw prowokacji nigdy za wiele.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować