-

Magazynier : Sprawy zaściankowe, stare i nowe. Małżonek, nauczyciel akademicki.

Prof. John Lenczowski: „Myślę o Polakach, którzy musieli opuścić Kresy Wschodnie ...” cz. 2 - Kresy, Moskwa i niepodległość

https://eloblog.pl/wp-content/uploads/2016/03/Mapa-1772-kopia.jpg Szczegółowa mapa Rzeczypospolitej 1771 A. D.

W wywiadzie zatytułowanym „Sojusz do pogłębienia” (Nasz dziennik, 15-16 06 2019, nr 138, str. M4), przeprowadzonym przez Piotra Falkowskiego z wybitnym politologiem polskiego pochodzenia, Prof. Johnem Lenczowskim, którego sylwetkę przedstawiłem w poprzednim tekście tego cyklu, znajdujemy bardzo ważne słowa: „Myślę, że paradoksalnie, choć ciągle są jakieś napięcia polsko-żydowskie, w istocie właśnie w Polsce jest wiele filosemityzmu, sympatii dla Żydów i niepodległości Izraela. Klucz w tym, że nie tylko Polakom, ale i stronie żydowskiej dobrze by zrobiło więcej dialogu i zrozumienia. Myślę o Polakach, którzy musieli opuścić Kresy Wschodnie. Oni też zostali pozbawieni swojej własności, nie mają żadnej możliwości dochodzenia swoich roszczeń. Polska była niewiarygodnie wielką ofiarą pogwałceń prawa własności i to przez całe wieki.” Prof. Lenczowski jednoznacznie wskazał na ogromny kontrast między prawami polskich wygnańców z Kresów do odszkodowań za utracony majątek a bezprawnymi roszczeniami organizacji żydowskich do tzw. mienia bezspadkowego.

Egzekucja praw polskich Kresowian do odszkodowań jednym krótkim krokiem prowadzi do Moskwy. Łączę ją z niepodległością, ponieważ jasnym jest, że niepodległość polityczna nie istnieje bez niepodległości ekonomicznej. Tę zaś zdobywamy z wielkim trudem mierząc się z przeciwnikami Polski i na arenie międzynarodowej i na naszej ziemi. Kolejne ekipy rządzące w Moskwie są właściwym adresatem tych żądań. Bo przecież ani rząd litewski, ani białoruski ani ukraiński nie są spadkobiercami stalinowskich dążeń aneksyjnych. Moskiewska klasa rządząca wraz z jej liderem Włodzimierzem Putinem, a nawet wraz z rosyjskimi oligarchami jednoznacznie przyznaje się do kontynuacji polityki wielkomocarstwowej nie tylko stalinowskiej, ale i carskiej. Być może obecny moment w relacjach polsko-rosyjskich nie jest najwłaściwszym na zgłoszenie tych żądań. Jednak Prof. Lenczowski sugeruje, iż moment właściwy nie jest odległy. Jego zdanie, jak również głos Prof. Marka Chodakiewicza, potomka polskich wygnańców z Kresów, jest dziś w Białym Domu czymś, co ma znaczenie.

Prezydent USA Donald Trump namawia Prezydenta Andrzeja Dudę do starań mających na celu pokojowe relacje między Polską a Rosją. Jednak pokój sprawiedliwy może być oparty tylko na realizmie ekonomicznym i historycznym. Ten zaś wskazuje na wielkie straty, jakie Polacy wciąż usiłują odrobić ze zmiennym skutkiem, straty których Polska doznała nie tylko w wyniku najazdu niemieckiego w 1939 roku ale również spowodowane najazdem Rosji stalinowskiej, trwałą utratą ogromnych połaci żyznych ziem wschodnich, nadto rozwijających w latach 30-tych ubiegłego wieku swój przemysł, ziem, które mogły stać się dla niepodległej Polski ważnym łącznikiem w zyskownej, komercyjnej wymianie z Bliskim Wschodem. Straty te są zatem gigantyczne, trudne nawet do oszacowania.

Argumenty ekonomiczne, komercyjne przemawiają do wyobraźni Prezydenta Trumpa, mającego ambicje zyskania sławy jako tzw. „peacemaker”, ale będącego jednocześnie upartym negocjatorem, jak to niedawno pokazał przerywając majowe rozmowy z koreańskim przywódcą Kim Dzong Unem (w Hanoi, stolicy Wietnamu). Jak tłumaczył na jednym ze swoich wykładów Prof. Chodakiewicz, Donald Trump jest prezydentem bizenesmanem, nie łatwym jeśli chodzi o korzystanie z opinii swoich doradców, o zmiennych humorach, ale jednak zależy mu na zysku obopólnym, w pierwszym rzędzie na zysku amerykańskim, ale i partner negocjacji, choćby i wrogo nastawiony, winien według niego odnieść jakąś korzyść.

Jaką korzyść Moskwa mogłaby odnieść z uznania żądań polskich Kresowian? Korzyść, którą przyniesie przyszłość, to znaczy, która stanie się dla nich realna, gdy układ sił globalnych ulegnie zmianie. Nie jestem jasnowidzem, ale dostrzegam malejące znaczenie globalnego lobby żydowskiego. Powiedzmy stopniowo malejące. Proszę nie mylić agresywnej aktywności ze znaczeniem. W zasadzie jedno zaprzecza drugiemu. Imperium brytyjskie sprawia wrażenie jakoby traciło na znaczeniu, jakoby ulegało rozpadowi wskutek nieudanej próby wyjścia z Unii Europejskiej. Lecz nie dajmy zwieść się pozorom. To Brytyjczycy zarządzają kryzysem za pomocą pozornej słabości. Są w sytuacji krytycznej, ale bywali w gorszych opałach. W jaki sposób zarządzają tym kryzysem? W sposób charakterystyczny dla tzw. angielskiego czarnego humoru, tzn. poprzez wysunięcie na pierwszą pozycję w gonitwie za teką brytyjskiego premiera, człowieka-kpinę, czyli Borysa Johnsona, dokładniej rzecz ujmując człowieka będącego ekscentryczną i okrutną kpiną z Niemiec, Francji i Unii niemiecko-francuskiej, pardąs europejskiej, i negocjacji z nią.

Nadto trzeba by tu wskazać na Księcia Karola, dziedzica tronu windsorskiego, przyszłego papieża anglikańskiego, jako tego, który najprawdopodobniej w czasie zeszłorocznej majowej wizyty w Atenach uruchomił łańcuch intryg prowadzących do powstania ukraińskiej prawosławnej autokefalii, czyli do wyślizgnięcia bogato zdobionego, imperialnego dywanu spod nóg Włodimira Włodimirowicza, Prezydenta Federacji Rosyjskiej. A przecież w oficjalnych wypowiedziach była mowa tylko o zwiedzaniu przez Księcia Karola i jego małżonki pięknych, starożytnych Aten i rozmowach z greckimi przechodniami na temat, rzecz jasna, pogody.

Być może mylę się, jednak zaryzykuję twierdzenie, że Jarosław Kaczyński, Prezydent Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki czekają na właściwy moment by wprowadzić w rozmowy z przywódcą USA kwestię odszkodowań za majątki utracone przez Polaków na Wschodzie. Organizacje żydowskie wciąż są silne i za pewne nie zniosą propagadnodwj konkurencji ze strony polskich wygnańców z Kresów, tym bardziej, że może wiązać się one ze wskazaniem środowisk komunistów żydowskich jako udziałowców grabieży polskich Kresów, ale ich władza ma siłę zmienną.

Na koniec niech mi wolno będzie odnieść się do mapy Rzeczypolspolitej z roku 1771, a dokładniej do określenia, które tu powtarzam, Rzeczypospolita. Świadomie nie używam nazwy Rzeczypospolita I, Polska albowiem, jak pouczył nas Kard. Wyszyński, jest jedna. Jedna jest też jako Rzeczypospolita. tagi: niepodległość  kresy  majątek kresowian  retrybucje za utracony majątek 

Magazynier
23 czerwca 2019 22:03
33     1632    1 zaloguj sie by polubić
komentarze:
krzysztof-laskowski @Magazynier
23 czerwca 2019 22:38

Lobby naszych słabnie? I beg to differ, jak to mówią. Imperium Brytyjskie za to weszło na drogę rozpadu. Anglicy po większej części, z rażącym wyjątkiem mieszkańców Londynu i okolic, chcieli wystąpienia z UE, a Szkoci po większej części chcieli pozostania w UE, co sprawia, że tego na dłuższą metę nie da już się skleić. Do tego dochodzi kwestia Irlandii. Kiedy zabraknie królowej Elżbiety II, zniknie ostatni element rzeczywiście spajający narody Wysp Brytyjskich.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @krzysztof-laskowski 23 czerwca 2019 22:38
23 czerwca 2019 22:52

Nie podzielam twojego pesymizmu.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @Magazynier
23 czerwca 2019 22:53

Nasi obecni przywódcy mają żadnych podstaw duchowych, żeby w ogóle myśleć o Kresach na sposób siedemnastowieczny lub jakikolwiek inny niż sentymentalny. Skoro wyznają oni ideę prometeizmu, nie potrafią połączyć polityki króla Zygmunta III z polityką obecną. Żeby to uczynić, muszą zanegować legitymację polityki naszych.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @krzysztof-laskowski 23 czerwca 2019 22:38
23 czerwca 2019 22:54

Szkoci wrócą w podskokach kiedy Angole połążą swoją łapę, pardąs swoją atłasową rekawicę na syberyjskich złożach gazu, ropy, uranu i czego tam jeszcze nie. 

zaloguj się by móc komentować

Paris @Magazynier
23 czerwca 2019 23:46

No wzruszylam sie, Panie Magazynierze...

... niemozebnie... jak ten Trump "namawia" tego calego, naszego PAD'a do tych "pokojowych relacji" z Rosja... a potem to juz tylko przed narodem polskim  "swietlana droga" do wystapienia o "uznanie roszczen"  potomkow Kresowian  !!!

No i jak sie to juz fanie "plecie"... ten "wybitny" politolog polskiego pochodzenia John Lenczowski i obecnosc polskiego profesora Marka Chodkiewicza, potomka Kresowian - od siebie dodam tylko o wielkiej "aktywnosci" na Ukrainie  synka Joe Bidden'a,  o "aktywnosci ziecia Trumpa Jarred'a Kutchner'a, nie wspominam o "dzialalnosci"  corci Ivanki, bo ta ponoc "uczy sie" jeszcze przy tatusiu  !!!

 

Boze... miej nas w swojej opiece i chron nas  od takiej "dyplomacji"  i takich  DYPLOMATOLOW  !!! 

zaloguj się by móc komentować


Magazynier @krzysztof-laskowski 23 czerwca 2019 22:53
24 czerwca 2019 07:22

Duchowe podstawy owszem są w liście Kaczyńskiego do Związku Polskich Ziemian z 2003: https://oko.press/images/2016/09/list_jaroslawa_kaczynskiego.pdf

Duchowe i prawne w jednym. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @krzysztof-laskowski 23 czerwca 2019 22:53
24 czerwca 2019 07:23

Prometeizm zresztą też by wystarczył. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Paris 23 czerwca 2019 23:46
24 czerwca 2019 07:27

O Kushnerze Pink Panthera ma ciekawy cytat który wkleiłem do mojego poprzedniego tekstu: http://magazynier.szkolanawigatorow.pl/komu-premier-mateusz-morawiecki-bedzie-sprzedawa-amerykanski-gaz

Innych dyplomatów nie ma i na razie nie będzie. Więcej przytomności, pani Paris.  

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @Magazynier 24 czerwca 2019 07:23
24 czerwca 2019 10:40

W powyższym układzie to fikcja, skoro istnienie państwa syjonistycznego zależy od wgniecenia Europy Środkowo-Wschodniej w ziemię.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @krzysztof-laskowski 24 czerwca 2019 10:40
24 czerwca 2019 15:03

Ojej, za bardzo przejąłeś się propagandą Brauna. On tylko tak sobie gadał. Z tego co ty piszesz o imperium wynika, że Angolom bardziej zagraża imigracja z Izraela niż nam. No bo w końcu jest to wyspa, czyli naturalna ochrona. Mają tam swoich bankierów od 1200 lat z hakiem. Polityczna poprawność jest pilnowana drakońskimi metodami. Większość narodu białego jest pod fiskalnym butem. Tylko brać i wprowadzać się w razie muzułmańskiej irredenty. 

Na wgniatanie nas szkoda forsy. Wystraczy że utrzymany zostanie szklany sufit. 

Nie przeczę że prometeizm to fikcja, a nawet maskirowka. PAD przydaje się jako sposób komunikacji z hipokryzją zachodnią. Tak jak odpisałem Paris, innej dyplomacji nia ma i nie będzie, tylko dwu- i więcej-licowa. Przeczytaj jeszcze raz dzisiejszy tekst Gabriela. Potwierdza. 

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @krzysztof-laskowski 24 czerwca 2019 10:40
24 czerwca 2019 15:40

To znaczy miałem na myśli ten wczorajszy tekst Kreowanie i zarządzanie ortodoksją.

zaloguj się by móc komentować

Paris @Magazynier 24 czerwca 2019 07:19
24 czerwca 2019 16:04

Wiec tych co sa...

... trzeba olac, potraktowac tak jakby ich nie bylo... trzeba poczekac az pojawia sie  NOWI,  bo sa madrzy ludzie i madrzy Polacy nie myslacy w kategoriach  wystrugania kolejnej  JUMY  i  utopienia kolejnych milionow istnien ludzkich w morzu krwi  !!!

Poza powyzszym,  TRZEBA  dac szanse waadzy na osadzenie tej bandy, ktora  NIBY  zostala odsunieta od rzadzenia...  we Francji  BIORA  SIE  za "tlustych misiow"...  Sarko  postawiono zarzyty platnej korupcji,  Platini takze bedzie sadzony...  musimy poczekac az nowowybrani ^poslowie  wezma  za d*pe  tego degenerata i malwersanta Juncker'a i Timmerman'a...

 

... a chore "zwidy" merdialne o ustanowieniu Trump'a  "peacemaker'em"  zostawmy  na blizej nieokreslona przyszlosc  !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @Magazynier 24 czerwca 2019 07:27
24 czerwca 2019 16:11

To byl baaardzo ciekawy wpis...

... zreszta jak kazdy wpis Pink Panther'y i pasjonujaca, wielce pouczajaca wymiana komentarzy pod nim  !!!

 

A co do przytomnosci,  Panie Magazynierze,  to zdaloby sie jej znacznie wiecej obecnym  dyplomatolom... wiecej przytomnosci, wiecej wiedzy i wiecej swiadomosci  !!!

zaloguj się by móc komentować


Paris @Paris 24 czerwca 2019 16:11
24 czerwca 2019 16:18

No i przede wszystkim zdecydowanie wiecej  ODPOWIEDZIALNOSCI...

... ale nie tej "politycznej"  !!!

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Paris 24 czerwca 2019 16:04
24 czerwca 2019 20:05

Nowi będą tacy sami, nawet jeśli będą katolami, będą musieli, bo świat jest i będzie pogański. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @krzysztof-laskowski 24 czerwca 2019 16:12
24 czerwca 2019 20:09

Więc ja odniosłem się do tego co ty wiesz i na tym się oparłem w swoim komentarzu.

zaloguj się by móc komentować

Paris @Magazynier 24 czerwca 2019 20:05
24 czerwca 2019 20:23

Pozyjemy - zobaczymy...

... pomimo wszystko licze, ze jednak przyjdzie opamietanie, dosc czesto slysze je w rozmowach z ludzmi... bo teraz to  TYLKO  przed nami sciana  !!!  

Naprawde nie mamy co sie tak spieszyc i gonic w tym obledzie forsowanym przez  ZALEDWIE  kilka procent tych tzw.  wielkich tego swiata,  wspomaganych przez debilne, merdialne narracje... i do tego przede wszystkim  CHORYCH  i  ZBANKRUTOWANYCH  !!!... co wiecej  wielu z tych "nawiedzonych"  idiotow zdaje sobie doskonale sprawe z tego  obledu i amoku.

 

Wiec,  nie dajmy sie zwariowac.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @Magazynier 24 czerwca 2019 20:09
24 czerwca 2019 20:31

Nasze Kresy i holokaust żydowski to końce tej samej polityki. Bez zanegowania hagady o tym drugim nie da ruszyć tej pierwszej sprawy, przy czym owa hagada leży u podstaw państwa syjonistycznego. A nasi przywódcy bez wyjątku popierają syjonizm, bo nie tylko wiedzą, że za sprzeciw w tej sprawie można stracić życie, ale i nie wyobrażają sobie alternatywy, którą stanowi Kościół katolicki, którym nie rządzą moderniści.

zaloguj się by móc komentować


Magazynier @Paris 24 czerwca 2019 20:35
24 czerwca 2019 20:46

100/50

Dlatego, że popieranie syjonizmu przez naszych przywódców to w zasadzie maskirowka. Nic innego robić nie mogą. Jakbyś znalazł się na ich miejscu robił byś to samo. Nawet by cię nie odstrzelili, po prostu nikt by cię tam nie wpuścił. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Magazynier
24 czerwca 2019 20:48

"Nasze Kresy i holokaust żydowski to końce tej samej polityki. Bez zanegowania hagady o tym drugim nie da ruszyć tej pierwszej sprawy, przy czym owa hagada leży u podstaw państwa syjonistycznego." To jest 100/100, tu zgadzam się z Paris. Pięknie ci to spłynęło z palców. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Paris 24 czerwca 2019 20:23
24 czerwca 2019 20:49

Zwariować nie, ale interesy z poganami robić trzeba. Od tego nie ma ucieczki. Kościół to robi od 2000 lat z hakiem.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @Magazynier 24 czerwca 2019 20:46
24 czerwca 2019 21:52

To nie jest maskirowka, ale rzeczywistość. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielką przyjdzie nam wszystkim zapłacić cenę za PRL i III RP, skoro ceną za II RP okazała się druga wojna światowa.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Magazynier
24 czerwca 2019 22:10

Świetna ta mapa, lubię takie przypomnienia 

:)

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Magazynier 24 czerwca 2019 20:46
24 czerwca 2019 22:11

Tak to wygląda...realna polityka 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @Magazynier 24 czerwca 2019 20:49
24 czerwca 2019 22:33

Trzeba znac...

... swoja przeszlosc, bolesna i wielokrotnie tragiczna historie wlasnego narodu... i trzeba wyciagac z niej wlasciwe wnioski na dzis i na jutro dla przyszlego pokolenia po nas...

... bowiem ten sugerowany "poganski interes"  przez tego wielce "wybitnego" Lenczowskiego  NIE  JEST  DOBRYM  INTERESEM  ani dla Polakow ani dla Polski  !!!

I nie pomoze tu  bicie piany przez merdialnie sakiewiczowo-kurwizyjna... i "zacheta NATO'wska"  dla jednego z prezydeckich urzednikow... Polacy glupi nie sa i ten NUMER  NULANDOWY  NIE  PRZEJDZIE  !!! 

 

To  jest  zuchwala  GRANDA  i  BEZCZELNA  chucpa  !!!   To nie ma nic wspolnego z uczciwa dyplomacja ani interesami,  to sa  bandyckie i kryminalne  numery  !!! 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Paris 24 czerwca 2019 22:33
25 czerwca 2019 10:54

Ja rozumiem że pani chciałaby wiązką grantów rozgonić te tanki. Proszę jednak pomyśleć o innych ludziach. Zawsze osoba dorosła ma jakąś władzę, odpowiedzialność za innych. Tworzymy jakieś rodziny, wspólnoty. Trzeba im zapewnić minimalną przynajmniej stabilizację. Nie da się ciągać ich po wertepach w pogoni za "tankami" a nawet "sink tankami" ("sink" - "zlew", względnie "zatopić", pokrewne wobec "think tank"). Tak samo JK socjalistą musi być bo ma na utrzymaniu grupę urzędników wyższego szczebla. My zaś musimy sobie radzić. Ale i nam coś skapnie z urzędniczego stołu. Ja np. dostałem podwyżkę, mimo wszystko, mimo wszystkiego co o mnie sądzi mój pracodawca. Tym sposobem nie jestem jeszcze ostatnim dziadem. Wczoraj zrobiłem banalne zakupy i ze 4 stówy mi poszły. Może przedostatnim, ale nie ostatnim. 500+ dla wielu w Polszcze to duża pomoc. A teraz jeszcze będzie fundusz jakieś 100 tys. na dziecko, po 600 zł na miesiąc, czy jakoś tak.  

zaloguj się by móc komentować

Paris @Magazynier 25 czerwca 2019 10:54
25 czerwca 2019 20:59

O tak, dobrze Pan rozumie...

... ja bym te wszystkie dete think tank, a wlasciwie "sink tanki"  rozgonila na 4 strony swiata... i tych wszystkich cwaniakow i ich "rzecznikow" co to swoimi slowami nie potrafia sie wyslowic o co im chodzi  !!!

Rozumiem, ze wydal Pan wczoraj na "banalne zakupy"... prawdziwie piekne okreslenie... 400 zl, ale ja wczoraj wydalam rowniez na "banalne zakupy"  1100 zeta, ale nie bedziemy sie licytowac, bo nie o to idzie. 

Nie ma zadnego usprawiedliwienia dla JK utrzymywania  RZESZY  zwyklych nierobow i bezuzytecznych biurew, zerujacych na calym narodzie... a 500+  to nie jest panaceum na biede i niedostatek.

Rozmowa zaczyna sie od projektu CELA+  dla HGW i calej reszty tez zlodziejskiej bandy transformatorow zycia w Polsce... reszta dzisiejszych "pomyslow"  masowego uszczesliwiania narodu musi poczekac na lepszy czas  !!!

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Paris 25 czerwca 2019 20:59
26 czerwca 2019 16:26

Owszem jest usprawiedliwienie. Rok 2007. Rzesza nierobów nie jest na jego utrzymaniu. Ona sama na siebie zarabia rabunkiem i innymi trickami. Na jego utrzymaniu jest zastęp urzędników wyższego szczebla i chodzi mi to o utrzymanie nie finansowe ale polityczne, utrzymanie kierunku ich kariery. Zapewnienie im podstawy finansowej to podstawa. Ale to niewystarczy. Albowiem rzesza nierobów ciągle deleguje cwaniaczków do tzw. polityki w celu zapewnienia ochrony ich interesów. Owa rzesza wraz z cwaniaczkami jest jeszcze silna. Słabnie ale jeszcze dużo może. Powtórzyć 2007 raczej nie może, ale nadal może nas doić. Jak długo jeszcze? Sądzę że długo bo to część tej rzeszy to starożytne miejskie klany starozakonne, etruskie i niemieckie. Dziedziczenie. JK i PiS mogą tylko ograniczać ich wpływy.

zaloguj się by móc komentować

Paris @Magazynier 26 czerwca 2019 16:26
26 czerwca 2019 21:12

Upieram sie, Panie Magazynierze...

... ze zadnego usprawiedliwienia dla JK nie ma  !!!

 

A rok 2007 moze sie jak najbardziej powtorzyc... mnie taka sytuacja wcale nie zdziwi,  bowiem do  POpapranej rzeszy nierobow dolaczyly "nasze i PiS'owskie" nieroby i darmozjady,  a zastep urzednikow wyzszego szczebla wyjatkowo niemrawy i niekompetentny... jakis taki niezdecydowany, bez woli walki,  ale niezla podstawa finansowa zapewniona... wrecz nieadekwatnie wygorowana w stosunku do rzekomych, detych osiagniec.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Paris 26 czerwca 2019 21:12
27 czerwca 2019 01:28

"Upieram sie, Panie Magazynierze ze zadnego usprawiedliwienia dla JK nie ma  !!!"

Nic na to nie poradzę ;-})

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować