-

Magazynier : Sprawy zaściankowe, stare i nowe. Małżonek, nauczyciel akademicki.

Rozstrzygnięcie konkursu na streszczenie dyskusji tłokińskiej

Drodzy a mili państwo. Dziś wypada rozstrzygnąć również konkurs na streszczenie dyskusji konferencyjnej tłokińskiej. Ponieważ przyjąłem inny sposób oceny, całkiem subiektywny, niezależny od plusów i ilości komentarzy, mam zatem pełną swobodę jak niemalże polski ziemianin w drugiej połowie 19 w., który po powrocie z Syberii odkupił to, co zostało z jego majątku, z rąk rosyjskiego oficera, któremu dostała się jego ziemia, dom i dobytek (w nagrodę za stłumienie Powstania Styczniowego, a który to oficer szczerze jest wdzięczny owemu ziemianinowi, że wyszarpnął spod ziemi te kilkadziesiąt tysięcy rubli, bo już ziemia paliła się mu, temu oficerowi, pod stopami, zadłużał się ciągle, z chłopami musiał się użerać, Żydzi i Polacy doili go niemiłosiernie, i nikt nie chciał wygrać od niego tego majątku w karty, ... biednieńki ci on był, oj biednieńki niebożęcie ...)  No więc i ja również w wolności sumienia i bogactwie wyboru, przejrzawszy pańskim okiem wszystkie relacje, zadecydowałem by moją nagrodę, komiks "Noc Św. Bartłomieja", wręczyć nie komu innemu tylko ... tadam ...

Ks. Globalnemu

... tadam ... tadam ... . Powiecie państwo, że to po znajomości, bo siedziałem albowiem na przeciw niego przy jednym, okrągłym, kolacyjnym stole, uginającym się od kaczek, gołąbków, tiramisu i limoniady. Na to ja odrzeknę, że owszem soczek pożeczkowy do siebie przepijaliśmy w towarzystwie dam skromnych a nadobnych i mądrych mężów, ale oprócz kumoterstwa o moim wyborze zadecydował największy procent STRESZCZENIA DYSKUSJI TŁOKIŃSKICH ze stosownym i niezwykle ciekawym KOMENTARZEM. To były warunki, że tak powiem, udziału w moim konkursie. I Ks. Globalny te warunki wypełnił. Z nawiązką, moi mili, z nawiązką. Oprócz tego pokazał swój styl chwytający uwagę czytelnika i sformułował świetny i jakże oczywisty tytuł, na który nikt tu nie wpadł: http://globalny.szkolanawigatorow.pl/z-pierwszego-toczenia 

Gratulacje i radość ci u nas z tej przyczyny wielka!tagi: dyskusja  konkurs  streszczenie  komentarz 

Magazynier
18 stycznia 2019 19:09
13     753    8 zaloguj sie by polubić
komentarze:
jolanta-gancarz @Magazynier
18 stycznia 2019 19:53

To prawda. Tytuł ks. Globalnego był najlepszy!

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @jolanta-gancarz 18 stycznia 2019 19:53
18 stycznia 2019 20:09

Co prawda po kumoterstwie twój tekst byłby bardziej predystynowany. Ale czegoś wychodzi, że aż takim kumotrem to nie jestem. I tak najważniejsza jest dobra zabawa, polteczki i limoniada.  

zaloguj się by móc komentować

Globalny @Magazynier
18 stycznia 2019 22:21

Bardzo serdecznie dziękuję, najpierw za miłe towarzystwo w Tłokini. Nagroda jest piękna. Konkurencja znaczna. Tak miało być, że wjazd na kolejną Konferencję przypadnie w udziale Komuś, kto skorzysta. Mi na razie w tym roku jeszcze nie są przyjazdy do Polski pisane. Naprawdę jestem z Gdańska, urodziła mnie Matka ma Klinicznej. Dziadek pracował w Stoczni, jeszcze z Sołdkiem, potem uczył w Conradinum. Ojciec projektował w gdańskiej Przemysłówce. W tak smutnych okolicznościach dziękuję za miłe wspomnienie. Za chwilę pomodlę się na Mszy za Śp. Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, na którego nigdy nie głosowałem. Dzisiaj to już nieważne.

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @Magazynier
18 stycznia 2019 22:31

Niech Ci Pan Błogosławi Wacławie!
Trochę Ci zazdroszczę bo miałeś o wiele większe pole manewru w wyborze zwycięzcy niż my.
I pokazałeś co Polski Szlachcic może. Dzięki Ci za to!

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Globalny 18 stycznia 2019 22:21
19 stycznia 2019 11:21

Ależ skąd! To jest ważne! My którześmy nigdy nie głosowali na Adamowicza, a jakbyśmy mieli okazję, to byśmy głosowali przeciw, teraz modlimy się za jego duszę i o pocieszenie dla najbliższych. To jest świadectwo bardzo ważne. Wielki dzięki Księdzu za tę bardzo ważną Mszę Świętą.

Uprzejmie proszę o tekst na temat tej Mszy Świętej. 

I samego mordercę zawierzamy Bogu i zbawienie jego duszy i tych, którzy nim manipulują. 

Biogram Księdza bardzo ciekawy, wiele wyjaśnia. Sam nie wiedziałem do tej pory o istnieniu Conrdinum, czym ono jest. Bynajmniej nie jest to nazwa pochodząca od pseudonimu Józefa Korzeniowskiego Conrada, rozpoznanego tu jako agenta propagandowego imperium, raczej może być na odwrót, bo owa szkoła jest znacznie starsza od Conrada:  

Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum – najstarsza gdańska szkoła średnia. W skład Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących wchodzą: XVIII Liceum Ogólnokształcące, Technikum nr 18 (technik mechatroniktechnik budownictwa okrętowegotechnik mechanik) oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 18 (monter mechatronik, elektromechanik).

Początki Conradinum sięgają 1801 roku, kiedy to na mocy testamentu Karola Fryderyka Conradiego powstał w Jankowie "Prowincjonalny Instytut Szkolny i Wychowawczy im. Conradiego".

testamencie ustanawiającym instytut szkolny i wychowawczy fundator dał wyraz swej woli w sposób następujący: Powody, które mnie już od kilku lat do tej fundacji skłaniały są, aby potomności tej prowincji, a w szczególności w moich majątkach, pozostawić rzeczywisty i trwały pożytek. A ponieważ moje nazwisko rodowe prawdopodobnie wygaśnie, będzie ono mogło pozostać w dobrej pamięci dzięki temu, że:

  • instytut trwale będzie nosił nazwę: "Prowincjonalny Instytut Szkolny i Wychowawczy im. Conradiego",
  • wychowankowie w swym stroju będą posiadali znak wyróżniający fundatora(stąd w szkole noszone są mundury ze znaczkami, na których widnieje symbol litery "C"),
  • imię jego będzie wspominane podczas corocznych obchodów założenia fundacji,
  • studenci instytutu po ukończeniu nauki ponownie wspomną o fundatorze przy składaniu publicznych egzaminów końcowych.[1]

Ciekawą tradycją przedwojennego Conradinum, było sprawianie sobie przez absolwentów oryginalnych w swym kształcie czapek z wyhaftowanym złotą nicią herbem Conradiego.

Brama

W 1801 roku w Jankowie koło Gdańska otwarto gimnazjum z internatem. Szkoła została otwarta trzy lata po śmierci von Conradiego i była zakładem szkolno-wychowawczym, na którego czele stanął Rajnold Bernard Jachmann, uczeń i przyjaciel Kanta. Uczniowie z ubogich rodzin korzystali z nauki bezpłatnie, a niektórzy z nich otrzymali stypendia. Początkowo był to rodzaj gimnazjum, w 1819 roku zamieniono je na seminarium nauczycielskie, które gdy nie miało chętnych do nauki przekształcono w 1840 roku na wyższą szkołę realną.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @parasolnikov 18 stycznia 2019 22:31
19 stycznia 2019 11:25

I Tobie niech Pan błogosławi i niech rozpromieni swe Oblicze nad tobą! Za całą twoją robotę, a przede wszystkim za żywota, za to że jesteś. Dobrze że jesteś, co by to było, gydyby ciebie nie było.

Poza tym twoja zazdrość mi schlebia i bardzo miła jest mojemu artystyczno-genialnemu ego. A zazdrość, zazdrość na zdrowie i pomódl się czasem, żeby Pan wymyślił coś na to mojego ego.

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @Magazynier 19 stycznia 2019 11:25
19 stycznia 2019 11:48

 

Poznajesz? Zaraz jade do Św Józefa do Wadowic zrobić z niego użytek :)

zaloguj się by móc komentowaćMagazynier @parasolnikov 19 stycznia 2019 11:48
20 stycznia 2019 06:48

Super! Poznaję. Chwała Panu! Moje ego nie ma szans. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @parasolnikov 19 stycznia 2019 11:48
20 stycznia 2019 06:52

I pomódl się jeszcze za naszych rodaków, którym ta diabelska prowokacja w postaci zabójstwa Adamowicza rzuca się na mózg. Poziom histerii niestety idzie w górę. Miałem b. przygnębiającą rozmowę telefoniczną z moim krewnym. Nic nie dociera. Adrenalina i histeria zaciemnia rozum. Muszę coś mu napisać chyba. 

zaloguj się by móc komentować

Globalny @Magazynier 19 stycznia 2019 11:21
20 stycznia 2019 11:50

Jest tekst, co prawda nie wprost o samej Mszy. A Conradinum... Wstyd powiedzieć, ja też dotąd myliłem Conradów...

zaloguj się by móc komentować

bendix @parasolnikov 19 stycznia 2019 17:36
20 stycznia 2019 12:16

To w końcu zobaczyłeś tego nieszczęsnego voltera? ;-)))

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować