-

Magazynier : Sprawy zaściankowe, stare i nowe. Małżonek, nauczyciel akademicki.

Włoska mafia i przestępczość urzędnicza. Emilio Parodi, Reuters 06 05 br.

Tłumaczenie z angielskiego: https://www.reuters.com/world/europe/italys-white-collar-mafia-is-making-business-killing-2024-05-06/

Włoska mafia obecnie rzadko brudzi ręce krwią. Wymuszenia wyszły z mody, a ojcowie chrzestni w dużej mierze źle postrzegają morderstwa. Według najnowszych oficjalnych danych w 2022 r. w tłumie we Włoszech zginęło zaledwie 17 osób, w porównaniu z ponad 700 w 1991 r. Zamiast tego gangsterzy agresywnie wkroczyli do świata przestępczości urzędniczej, powiedzieli agencji Reuters włoscy prokuratorzy wyższego szczebla. Przejście do uchylania się od płacenia podatków i oszustw finansowych napędzane jest miliardami euro krążącymi po Włoszech w ramach funduszy naprawczych po pandemii, które miały pobudzić gospodarkę, ale okazują się dobrodziejstwem dla oszustów.

W zeszłym miesiącu rząd premier Giorgia Meloni ujawniła, że odkryto oszustwa na kwotę 16 miliardów euro (17 miliardów dolarów) związane z programami modernizacji domów. Prokuratorzy badają także potencjalne masowe nadużycia pakietu stymulacyjnego Unii Europejskiej o wartości 200 miliardów dolarów. Prokuratorzy twierdzą, że nie wszystkie oszustwa są aranżowane przez potężne włoskie zorganizowane grupy przestępcze, ale podejrzewają, że jest ich wiele. „Głupotą byłoby sądzić, że nie wykorzystają ogromnego napływu gotówki” – stwierdziła Barbara Sargenti, urzędniczka Prokuratury Krajowej ds. Zwalczania Mafii i Terroryzmu.

Sycylijska Cosa Nostra i Camorra z Neapolu to najbardziej znane włoskie grupy mafijne, ale Ndrangheta z siedzibą w południowym regionie Kalabrii to największa zorganizowana grupa przestępcza w kraju. Utrzymując ścisłą kontrolę nad europejskim handlem kokainą, w ciągu ostatniej dekady dokonała daleko idących ingerencji w finanse. Prokuratura Europejska (EPPO), która prowadzi dochodzenia w sprawie przestępstw przeciwko interesom finansowym Unii Europejskiej, podniosła alarm w lutym, ostrzegając, że ogromna skala nadużyć finansowych w bloku składającym się z 27 narodów sugeruje zaangażowanie zorganizowanych grup przestępczych. Prawie jedna trzecia z 1927 aktywnych spraw Prokuratury Europejskiej w 2023 r. dotyczyła Włoch, gdzie szacowane szkody oszacowano na 7,38 miliarda euro z łącznej kwoty 19,3 miliardów w całym bloku. Wywiady z siedmioma prokuratorami i szefami policji, połączone z analizą tysięcy stron dokumentów sądowych, ujawniły zakres zaangażowania mafii we włoski świat biznesu oraz strat w kasie państwowej. Prokuratorzy stwierdzili, że przestępstwa często opierają się na współudziale przedsiębiorców, którzy chętnie znajdują nowe sposoby unikania płacenia podatków. Unikanie płacenia podatków jest chronicznym problemem we Włoszech i według najnowszych danych skarbu państwa w 2021 r. będzie to kosztować około 83 miliardy euro.

„We Włoszech nie ma napiętnowania społecznego osób wystawiających fałszywe faktury lub uchylających się od płacenia podatków” – powiedziała Alessandra Dolci, szefowa mediolańskiego zespołu prokuratorskiego ds. walki z mafią. „Poglądy społeczne na temat przestępstw gospodarczych bardzo różnią się od tych dotyczących handlu narkotykami”.

Bankructwo

Chociaż nie ma oficjalnych szacunków dotyczących skali udziału przestępczości zorganizowanej w przestępstwach finansowych we Włoszech, dwóch prokuratorów, którzy rozmawiali z Reutersem, oszacowało, że są to miliardy euro rocznie, z czego tylko ułamek został ujawniony. W przypadku gangów przestępczych, biorąc pod uwagę duże sumy pieniędzy, kary są stosunkowo niskie. Jeśli zostaniesz przyłapany na próbie sprzedaży zaledwie 50 gramów kokainy, grozi Ci do 20 lat więzienia. Jeśli jednak wystawisz fałszywe faktury, aby uzyskać 500 milionów euro fałszywych ulg podatkowych, grozi Ci jedynie od 18 miesięcy do sześciu lat więzienia. „Nie ma porównania, jeśli chodzi o ocenę stosunku ryzyka do zysku” – powiedział Dolci, prokurator ds. walki z mafią. Być może nie nadadzą się na hollywoodzki film, ale wiele niedawnych przypadków podkreśla powiązania między oszustwami podatkowymi a przestępczością zorganizowaną. W lutym policja w północnym regionie Emilia-Romania aresztowała 108 osób, które prawdopodobnie przebywały w pobliżu „Ndranghety”. Podejrzewa się ich o wystawienie fałszywych faktur na kwotę 4 milionów euro za nieistniejące usługi w zakresie budowy statków, konserwacji maszyn przemysłowych, sprzątania i wynajmu samochodów. Śledztwo jest w toku i nie wyznaczono jeszcze terminu rozprawy.

Pułkownik Filippo Ivan Bixio, komendant policji skarbowej na prowincji, powiedział, że takie programy umożliwiają przedsiębiorcom zmniejszenie dochodu podlegającego opodatkowaniu i uzyskanie ulg podatkowych. „To nie jest zjawisko sporadyczne. Ma ono strukturę” – powiedział. Sędzia Mediolanu Pasquale Addesso był z bliska świadkiem metamorfozy mafii. Od czasu, gdy w 2011 r. miasto zorganizowało proces około 120 oskarżonych, oskarżonych o szereg tradycyjnych przestępstw mafijnych, Addesso twierdzi, że nie spotkał się z ani jednym przypadkiem wymuszenia, które niegdyś było ostoją działalności mafii. „‚Ndrangheta… nie jest już zamieszana w wymuszenia, ale w niewypłacalność i bankructwa” – powiedział. „wkroczyła w świat podwykonawstwa, odpowiadając na zapotrzebowanie przedsiębiorców na uchylanie się od płacenia podatków”. Proces, który zakończył się w zeszłym roku, skupiał się na dochodzeniu prowadzonym przez Addesso, które ujawniło niektóre z wielu oszustw stosowanych przez gangsterów – w tym tworzenie pozornie legalnych spółdzielni oferujących firmom usługi outsourcingowe po obniżonych cenach, by doprowadzić je do bankructwa już po dwóch latach.

Powód był prosty. Rząd oferuje atrakcyjne ulgi podatkowe nowo utworzonym firmom. Firma, która nie ma zamiaru się rozwijać, może skorzystać z tej pomocy, oferując bardzo konkurencyjne ceny, a następnie oszukańczo ogłaszając upadłość, może uwolnić się od swoich długów i zobowiązań socjalnych. „Ndrangheta działa w całym sektorze zaopatrzenia w pracę tymczasową, od transportu po sprzątanie” – powiedział Gaetano Paci, główny prokurator w północnym mieście Reggio Emilia. „Nie płacąc podatków i składek, może oferować usługi po obniżonych cenach”. Z dokumentów sądowych wynika, że ​​międzynarodowe firmy – w tym UPS Italia, niemiecki gigant transportowy DB Schenker i sieć supermarketów Lidl – zlecały część logistyki spółdzielniom utworzonym przez Ndranghetę. Firmy zostały ukarane karami finansowymi.

Rzecznik DB Schenker powiedział, że postępowanie przeciwko spółce zostało zakończone i odmówił komentarza. Lidl odmówił komentarza. UPS oświadczył, że prowadzi działalność zgodnie ze wszystkimi lokalnymi przepisami, a jego program zgodności uwzględnia wątpliwości prokuratorów.

Wskazując na koszty dla stanu takich programów, służba skarbowa ujawniła parlamentowi w lipcu ubiegłego roku, że upadłe przedsiębiorstwa są winne łącznie 156 miliardów euro z tytułu niezapłaconych podatków i świadczeń emerytalnych. To mniej więcej trzykrotność rocznych dochodów Włoch z podatku od osób prawnych, które w zeszłym roku wyniosły 51,75 miliarda euro. Addesso powiedział, że znaczna część pozostałej kwoty wynika z podejrzeń oszustwa i możliwych powiązań z mafią. Skarżył się jednak, że brakuje personelu posiadającego umiejętności przeprowadzania skomplikowanych dochodzeń finansowych i wykazywania, czy bankructwa mają charakter oszukańczy. „Jeśli chcesz walczyć z mafią, powinieneś bardziej skupić się na niewypłacalności i prawie upadłościowym niż na wymuszeniach” – powiedział.

ROZKRADKANIE AKTYWÓW

Przejmowanie pozornie odnoszących sukcesy firm, a następnie patroszenie ich może również być opłacalne. W sprawie nagłośnionej podczas mediolańskiego procesu Addesso pokazał, jak w 2014 roku dwóch członków „Ndranghety” zainwestowało w nagrodzoną gwiazdką Michelin restaurację w miejskim drapaczu chmur, obiecując pomóc właścicielowi w pokryciu zaległych podatków i czynszu za nieruchomość. Nie zrobili tego. Zamiast tego zadłużyli się jeszcze bardziej i ogłosili upadłość – nie raz, ale dwa razy – będąc winnymi państwu około 1,8 miliona euro niezapłaconych podatków. Chociaż osoby stojące za tym oszustwem zostały skazane i uwięzione, śledczy twierdzą, że znacznie większej liczbie przestępców udaje się uniknąć ich szponów, częściowo ze względu na przepisy ograniczające czas dostępny na ściganie przestępstw umysłowych. Przedawnienia wynoszą 6 lat w przypadku uchylania się od płacenia podatków, 8 lat w przypadku niepłacenia podatku VAT i 10 lat w przypadku oszukańczego bankructwa. Jednak skomplikowane dochodzenia mogą zająć kilka lat, a nawet w przypadku uzyskania wyroku skazującego często wymagana jest długotrwała procedura odwoławcza – twierdzą prokuratorzy. Podkreślając problem, Rada Europy, organ nadzorujący demokrację i prawa człowieka, stwierdziła, że ​​w 2022 r. zaledwie 0,9% więźniów we Włoszech odsiadywało wyroki za przestępstwa gospodarcze – znacznie mniej niż 7,1% we Francji i 9,8% w Niemczech. Kolejne rządy nie zaostrzały przepisów dotyczących przestępczości umysłowej, woląc zamiast tego skupić się na reformach, które pozwoliłyby odzyskać część należnych pieniędzy. Dekrety fiskalne z lutego obejmują dekryminalizację niektórych przestępstw podatkowych, co zdaniem opozycji legitymizuje nielegalne zachowania. „Nie ma amnestii ani przysług dla przebiegłych” – Meloni powiedziała parlamentowi, broniąc prawa. „Ta reforma po prostu wymusza pieniądze na uczciwych ludziach.”



tagi: mafia  ue  włochy  przestepstwa finansowe 

Magazynier
30 czerwca 2024 16:20
3     756    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

ewa-rembikowska @Magazynier
30 czerwca 2024 20:39

U nas mniej więcej jest to samo. Byłe służby przekształciły się w związki mafijne, gdy zdjęto z nich nadzór partyjny.

Przez 20 lat pracy w transporcie międzynarodowym naoglądałam się spektakularnych bankructw. Jeden gość działał w cyklu 4 letnim, nawet nie zmieniał adresu działalności. Najpierw miał agencję celną, którą zbankrutowal. Potem ze trzy spedycje a jak zaczęłam bliżej się temu gościowi przyglądać, to okazało się, że ma mocno wpływowego brata.

Kiedy KredytBank zbankrutował CLIFA (Centrum Leasingu i Finansów) na wniosek syndyka musieliśmy oddać pięć prawie spłaconych ciągników siodłowych. Wypełnianie papierów trwało dobrych kilka godzin, no i przy okazji komornik opowiedział mi dużo ciekawych historyjek na temat działalności w Polsce mafii nazwijmy to urzędniczej. A to był rok 2001, więc myślę, że teraz jest jeszcze lepiej. Amber Gold, mafia vatowska, kamienice warszawskie i wiele, wiele innych.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @ewa-rembikowska 30 czerwca 2024 20:39
30 czerwca 2024 21:47

Ciekawe kto od kogo się uczy? 'KGB' od Ndranghety czy na odwrót? No i czy współpracują? Bo że rywalizują to na bank. 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Magazynier
30 czerwca 2024 22:52

Znamienne jest ściganie rowerami w wyścigu dookoła francji w bolonii.

 

:)

 

P.S.

Alert zapowiadał przeciąg. 

a Mama dalej się martwi o kłosy żyta, bo to nie jest dobrze, że parę tygodnii za wcześnie.

 

:)

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować