-

Magazynier : Sprawy zaściankowe, stare i nowe. Małżonek, nauczyciel akademicki.

WzM - Trybunał do osądzenia rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie

Prokurator ds. zbrodni wojennych: MTK powinien ścigać agresję, może sądzić głowy państw
Toby Sterling, Niemcy, 29 listopada 2022 r. REUTERS/Christian Mang

"HAGUE, 5 grudnia (Reuters) - Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) jest właściwym miejscem do ścigania przestępstwa "agresji", aktu ataku na inny kraj, i ma prawo sądzić głowy państw, prokurator Karim Khan powiedział w poniedziałek.

Khan, którego biuro bada zgłaszane zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości na Ukrainie, nie wspomniał bezpośrednio o możliwości ścigania prezydenta Rosji Władimira Putina.

Przemawiając na marginesie dorocznego spotkania państw członkowskich MTK w Hadze, Khan momentami ostro zaprzeczał wypowiedziom przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z zeszłego tygodnia, w których forsowała ona utworzenie nowego, odrębnego, wspieranego przez ONZ trybunału do sądzenia zbrodni agresji.

"Powinniśmy unikać fragmentacji, a zamiast tego preferować konsolidację" sądów, powiedział Khan na spotkaniu z dziennikarzami i grupami prawników, na którym dokonano przeglądu pracy jego biura w 2022 roku.

Powiedział, że dokument założycielski trybunału, Statut Rzymski, "ma przepisy dotyczące agresji". "Myślę, że to nie jest poza możnością państw, aby spojrzeć na sposoby radzenia sobie z lukami, które rzekomo istnieją".

Akt agresji jest definiowany przez ONZ jako "inwazja lub atak sił zbrojnych państwa na terytorium innego państwa lub jakakolwiek okupacja wojskowa ...".

Pomimo uznania przestępstwa w prawie międzynarodowym, eksperci prawni twierdzą, że jurysdykcja MTK w sprawie agresji rozciąga się tylko na państwa członkowskie i państwa, które zgodziły się na jego jurysdykcję, takie jak Ukraina, ale nie Rosja.

Ukraina szukała w Brukseli poparcia politycznego dla utworzenia specjalnego trybunału do ścigania rosyjskich przywódców wojskowych i politycznych po inwazji 24 lutego, który działałby obok MTK.

Khan został osobno zapytany o komunikaty UE, które zdawały się sugerować, że głowy państw mają immunitet przed ściganiem zbrodni wojennych przez MTK. Powiedział, że tak nie jest.

"Cóż, to ważna kwestia. UE źle określiła prawo" - powiedział Khan. "Wydaje mi się, że nie zostali obdarzeni pełnym zrozumieniem Statutu Rzymskiego".

"Będę rozmawiał z prezydent (von der Leyen), aby to wyjaśnić. Jeśli tylko przeczytasz statut, jest on jasny ... w odniesieniu do jurysdykcji".'

Reporting by Toby Sterling and Bart Meijer; Editing by Crispian Balmer

Jest to sprawa, którą trzeba obserwować. Dla zachodnich polityków to katalizator, który przypomina im czego oczekują od nich wyborcy. Nacisk ze strony organizacji angielskiej i oczekiwania tzw. opinii publicznej zmuszają np. administrację niemiecka do zwiększenia dostaw broni dla Ukrainy. Patriotów być może nie przekażą, ale przekazują gepardy (działa przeciwlotnicze) i duże ilości innego sprzętu. Zełeński od pierwszych dni wojny w Ukrainie przypomina światu o potrzebie powołania międzynarodowego sądu, który przeprowadzi proces dowodowy w sprawie rosyjskich zbrodni, począwszy od samego aktu militarnej agresji z 24 lutego 2022. Osądzenie moskiewskiej swawoli w świetle prawa międzynarodowego, jakkolwiek niedoskonałego, jest również tym, co wyznacza różnicę między światem aspirującym do miana cywilizowanego a rosyjską organizacją polityczną, która w zasadzie taką inspirację jedynie symuluje.  

Najnowsze wieści w tej sprawie ukazały się wczoraj w Reutersie (5 12 2022). Krótka notka prasowa pokazuje, iż prawo międzynarodowe musi być doskonalone, a raczej wierniej odzwierciedlać Statut Rzymski, akt prawny dotyczący spraw międzynarodowych, w tym aktów agresji i zbrodni wojennych. Wskazują na to radykalne komentarze Karima Khana, Głównego Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC, International Crime Council), w których odniósł się do do propozycji von der Leyen dotyczącej powołania takiego trybunału ale odrębnego od MTK. Khan, sędzia brytyjski, w czasie spotkanie ministrów sprawiedliwości państw G7 w Berlinie, nie mówił wprost o postawieniu Putina przed tym trybunałem, ale był wyrazicielem zarówno zasad Statutu Rzymskiego jako i polityki organizacji brytyjskiej. Z jednej strony jest rzeczą oczywistą, że rosyska agresja i zbrodnie są zagrożeniem dla całej wspólnoty międzynarodowej. Dlatego nie ma sensu osąd nad kremlem poza istniejącym już Międzynarodowym Trybunałem. Z drugiej strony domyślamy się, że Khanowi i Brytyjczykom chodzi o skuteczny wpływ na taki sąd. Z reakcji Khana wynika, iż Brytyjczycy mają wątpliwości czy inny trybunał uczyni miejsce dla ich interesów. Khan był przygotowany na zwód strony niemieckiej i od razu zadeklarował dalsze rozmowy z Leyen. Podkreślał, że MTK (ICC) ma prawo sądzić takie akty agresji. Strona niemiecka argumentowała, że jest to możliwe tylko w przypadku państw będących sygnatariuszami jego akty założycielskiego. Rosja nie podpisała tego traktatu. Stąd propozycja Ursuli von der Leyen. Khan zaś określił ten problem jako pozorną lukę i brak wiedzy ze strony prawników UE na temat zasad Statutu Rzymskiego. 



tagi: ursula von der leyen  trybunał międzynarodowy  karim khan  osądzenie rosji 

Magazynier
6 grudnia 2022 13:58
17     1137    6 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Pioter @Magazynier
6 grudnia 2022 14:46

Po wycofaniu w 2016 podpisu Rosji zmieniło się tylko to, że Trybunał Haski nie może ścigać zbrodni popełnionych na terenie Rosji, (a nie przez wojskowych Federacji Rosyjskiej na terenach innych państw). Warunkiem jest jednak podwiezienie Putina do Hagi na koszt skarżącego.

Brukselskie (niemiecko-francuskie) pomysły utworzenia nowego trybunału miały tylko zmarginalizować wymiar kary dla Moskali za zbrodnie popełnione na Ukrainie.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter 6 grudnia 2022 14:46
6 grudnia 2022 14:50

Stąd reakcja Khana. Zobaczymy jak to dalej pójdzie. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter 6 grudnia 2022 14:46
6 grudnia 2022 14:52

Powiedzmy raczej nie zmarginalizować co pomniejszyć/zrelatywizować wymiar kary dla Putina i jego ekipy. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Magazynier
6 grudnia 2022 16:51

Ta Ursula von .... jest osóbką wyjątkowo bezczelną...

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @ewa-rembikowska 6 grudnia 2022 16:51
6 grudnia 2022 17:40

No nie wiem. Raczej wypełnie instrukcje. To jest wojna Londynu z Rotszyldem. 

zaloguj się by móc komentować

orjan @Pioter 6 grudnia 2022 14:46
6 grudnia 2022 17:46

Czy ja wiem ... Adolfa H. nie udało sie postawić przed sądem w Norymberdze, ale już np. SS udało się. Nie odnotowałem zaś, aby owa SS (podobnie Gestapo, NSDAP i zdaje się coś jeszcze) kolumnami czwórkowymi stawili się przed tym sądem. Ani ich przywódcy. Mimo to organizacje te zostały oskarżone, uznane winnymi i osądzone jako organizacje przestępcze ze skutkiem osobistym dla każdego, kto chciałby się powoływać na swój w nich udział, ich tradycję, czy odtwarzać je w przyszłości.

A gdyby tak teraz oskarżyć armię rosyjską jako całość, a już przynajmniej poszczególne jej pułki zaczynając od tych, które Putin uprzejmy był do wiadomości powszechnej odznaczyć za zasługi dla mordu na pokoju i za ludobójstwo na Ukrainie.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @orjan 6 grudnia 2022 17:46
6 grudnia 2022 17:56

W pierwszym rzędzie uznanie CzWeKa Wagner za organizację terrorystyczną. Co już powoli siędzieje. To wystarczy na chwilę obecną. Takie wyróżnienie dla Prygożina znacznie podniesie jego notowania na liście do odstrzału w samym Kremlu. 

Armii jako całość jednak nie - Wehrmachtu też nie oskarżono. Natomiast konkretnych oficerów jak najbardziej. To jedyna możliwość zachowania twarzy dla Rosji. Ale to na dziś. Jutro być może zmienią się priorytety i warunki pokojowe.

zaloguj się by móc komentować

orjan @ewa-rembikowska 6 grudnia 2022 16:51
6 grudnia 2022 18:02

Gdyby urzędu nie była objęła, to zważywszy jej CV, byłaby kwintesencją zmarnowania spodziewanej, wspaniałej kobiecej kandydatury na urząd. Ale urząd objęła i niespodziewanie wykazała się jako kwintesencja porażki projektu kobieta na urzędzie. Może dlatego chodzi wyłącznie w spodniach.

Jak to się mogło stać? Cóż to za osobowość? Wybitne walory przed startem i taka porażka.

zaloguj się by móc komentować

orjan @Pioter 6 grudnia 2022 17:56
6 grudnia 2022 18:21

Ja nie bez kozery wspomniałem o poszczególnych pułkach. Każdy taki, zresztą obojętnie, w której armii świata, jest miejscem, w którym koncentruje sie tradycja i honor żołnierzy danego pułku. W szczególności w armii rosyjskiej, w każdym pułku jest izba tradycji pułkowej (coś à la muzeum osiągnięć i przewag), wokół której i w powołaniu na którą to izbę, odbywa się tzw. praca wychowania żołnierza. Do przedstawionej tam tradycji odwołuje się morale żołnerzy w pułku i tak dalej.

No więc ciekawa byłaby ta praca wychowawcza, gdyby nad takim pułkiem wisiał międzynarodowy wyrok, że jest przestępcą wojennym. Oczywiście,  jego izba tradycji milczalaby o tym, lecz w dzisiejszym świecie i tak nie dałoby się tego ukryć. Do tego internetowe, wtórne memy z sedesem podwiązanym pod dany symbol pułkowy. To by nieuchronnie budowało potrzebne morale. Ups! Nie budowało, lecz objawiało.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @orjan 6 grudnia 2022 18:21
6 grudnia 2022 22:41

Wyrok byłby potraktowany jako medal za bohaterstwo. W końcu to wyrok wydany przez zgniły zachodni sąd. Męczeństwo.

Sedes to rutyna. Jakoś przecież męczennicy muszą sobie radzić. Mają żony i dzieci. A żony mają aspiracje. Chanel, szminka, szpile, te sprawy. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @orjan 6 grudnia 2022 18:02
6 grudnia 2022 22:45

Ty poważnie o jej zapowiadaniu się? Bo ja nie potrafię dojrzeć w niemieckich politykach żadnych zapowiedzi na samodzielność. Johnson owszem. Amerykańscy w mniejszym stopniu, ale mają szerszy margines swobody niż niemieccy. Organizacja jest u nich ważniejsza niż w przypadku Johnosona. Może się mylę, ale tak mi wychodzi z dotychczasowych obserwacji. 

zaloguj się by móc komentować

orjan @Magazynier 6 grudnia 2022 22:45
7 grudnia 2022 00:59

Ależ ja nic nie pisałem o jej zapowiadaniu się. Ona w zakresie zapowiadania się odpowiadała temu co jakoby wyraził Napoleon znudzony ciągłymi protekcjami swego otoczenia o awansowanie pewnego generała. Zirytowany powiedział: "Postawię go tak wysoko, że już każdy zobaczy jego pospolitość". Tak właśnie postawiono tę panią.

Gdyby zaś jej kandydatura wtedy odpadła, to moim zdaniem wyprawiano by zaraz świeckie rekwiem, że jaka to kobieta, chrześcijanka, matka licznych dzieci, partiotka, a nawet ginekolożka, z dobrej rodziny, zasłużona w służbie dla świata pracy, a nawet świata oręża i tak dalej. Pełna wieloprzydatność dla prawicy i lewicy jednocześnie. Amazonka, nawet konie hodowała.  

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @orjan 7 grudnia 2022 00:59
7 grudnia 2022 07:41

Ach, to przepraszam. Jeśli konie hodowała, to mea culpa, pomyliłżem się. Zakładam że również ujeżdżała (?). 

zaloguj się by móc komentować

orjan @Magazynier 7 grudnia 2022 07:41
7 grudnia 2022 10:57

Z tym właśnie powstał kłopot określany w nauce o zarządzaniu jako rozpiętość kierowania. Konkretnie: Bruksela tu, a konie tam. W końcu ulubionego konia wilcy zjedli.

Gdzie ona była, gdy była naprawdę koniowi potrzebna? Co Komisja Europejska zamierza zrobić dla końskiego dobrostanu w Niemczech?

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-09-07/niemcy-kucyk-ursuli-von-der-leyen-zginal-zostal-rozszarpany-przez-wilka/

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @orjan 7 grudnia 2022 10:57
7 grudnia 2022 20:15

Ojej! A nie mogli zamiast tego zrobić reportażu z majdanu p. Leyen? Jak kocha konie i jak je tresuje? A tak, to po prostu strzelają sobie w kolano.

No chyba że to Brytyjczycy strzelają im w kolano. To wtedy znowu przepraszam. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Magazynier
7 grudnia 2022 20:16

No i oczywiście 21 tys. Reichsburgerów i Heinrich XIII von Reuss. Po co wogóle ta literka e w jego nazwisku. Bez niej wszystko byłoby jasne. 

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować